Zatvori
Poslovni Puls
18/05/2015

Financijsko upravljanje i kontrole u lokalnoj (regionalnoj) samoupravi

Lokalna i područna (regionalna) samouprava jedan je od glavnih temelja demokratskog sustava. Snažnija lokalna i područna (regionalna) samouprava predstavlja značajan doprinos izgradnji zemalja članica Europske unije, utemeljenih na načelima demokracije i decentralizacije vlasti...

Jedan od glavnih problema koji se pojavljuje u svim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave je kako upravljati javnim novcem, odnosno kako provesti financijsko upravljanje i kontrole da bi upravljanje bilo pravilno, etično, ekonomično, učinkovito i djelotvorno.

Temeljni zakoni na kojima se temelji financijsko upravljanje i kontrole (FMC) su: Zakon o proračunu, Zakon o sustavu unutarnjih financijskih kontrola u javnom sektoru te Zakon o fiskalnoj odgovornosti.

Financijsko upravljanje i kontrole trebala bi se temeljiti na zdravom sustavu financijskog upravljanja i kontrola, decentraliziranoj i funkcionalno neovisnoj unutarnjoj reviziji te centraliziranom usklađivanju sustava financijskog upravljanja i sustava unutarnje revizije.

Sva odgovornost je na čelniku korisnika proračuna, odnosno općinskih načelnika, gradonačelnika i župana. Oni mogu prenijeti ovlasti i odgovornosti i na druge osobe, najčešće na pročelnike upravnih odjela koji su također odgovorni za financijsko upravljanje i kontrole.

FMC počinje od čelnika proračuna (načelnika, gradonačelnika i župana), pročelnika upravnih odjela koji zajedno mijenjaju svijest kod svih službenika i namještenika o važnosti FMC-a.

Implementacija FMC se provodi kroz nekoliko faza. Najvažniji je kvalitetan računovodstveni sustav povezan sa sustavom uredskog poslovanja koji omogućuje brzo, učinkovito i točno kolanje svih dokumenata između upravnih odjela. Računovodstveni sustav mora omogućavati točne izvještaje vezane uz prihode i rashode poslovanja JLP®S.

Sljedeća faza su pisana pravila, najčešće pravilnici i upute kojima se definiraju sve odgovornosti i načini postupanja JLP®S prema upravnim odjelima, ustanovama i trgovačkim društvima u vlasništvu i suvlasništvu JLP®S (posebno vezano uz predaju Izjave o fiskalnoj odgovornosti) te kontrole vezane uz dodjelu proračunskih sredstava krajnjim korisnicima proračuna.

Potrebno je napraviti i mapu procesa sa svim procesima i postupcima koji se događaju u JLP®S te u kojoj trebaju postojati opisi aktivnosti s odgovornim osobama.

U mapi rizika potrebno je definirati najznačajnije rizike u JLP®S . Čelnik tijela treba imenovati odgovorne osobe za rizike, a to su pročelnici upravnih odjela koji moraju definirati pravila po kojima će se rizici smanjiti.

Također je potrebno napraviti godišnji plan rada po pojedinom zaposleniku te raditi tromjesečne izvještaje o napravljenom.

Jako je važno naglasiti da je za FMC potreban timski rad u koji su uključeni posebno čelnici proračuna, pročelnici upravnih odjela, djelatnici unutarnje revizije i niže ustrojstvene jedinice u kojima se događaju poslovni procesi.

Bitno je napomenuti kako je uspostava FMC-a dugotrajan proces koji će nakon određenog vremenskog razdoblja omogućiti sljedeće:

- poslovanje na pravilan, etičan, ekonomičan i učinkovit način,

- usklađivanje poslovanja sa zakonima,

- zaštitu imovine i resurse od gubitaka uzrokovanih lošim upravljanjem,

- pravodobno financijsko izvješćivanje i

- mijenjanje svijesti na svim razinama odlučivanja o trošenju javnog novca.

Autor: Marijana Klobučar Bobetko

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram