Prema neslužbenim informacijama, gorivo bi od utorka ponovno trebalo pojeftiniti, treći tjedan zaredom. Cijene benzina trebale bi biti niže za 10 lipa po litri, a dizelskih goriva za više od 20 lipa...
Dobre su to vijesti za građane i gospodarstvo, koji će uspjeti barem malo smanjiti troškove prijevoza. Za državu je to loša vijest jer će prihodi od PDV-a biti manji. Razlog za pojeftinjenje ponajprije je niža cijena naftnih derivata na mediteranskom tržištu.
No za kreiranje maloprodajnih cijena kod nas važan je i tečaj dolara. Američka je valuta u proteklom obračunskom razdoblju ojačala i to je spriječilo još veći pad cijene goriva. Te će cijene i dalje ovisiti o odnosima na svjetskom tržištu, gdje cijena nafte nezaustavljivo pada. Na londonskom tržištu jučer je bila ispod 37 dolara po barelu. Najniža je to cijena u posljednjih 11 godina i nimalo ne odgovora zemljama koje svoje gospodarstvo grade i održavaju na izvozu crnoga zlata, piše HRT.
Američko gospodarstvo, kao najveći svjetski potrošač naftnih derivata, ali isto tako i kao treći proizvođač, čini se da nije pripremljeno za ovaj scenarij s niskim cijenama.
Pad cijena nafte izazvao je lančanu reakciju. Na Wall Streetu jučer su pale cijene dionica gotovo svih tvrtki između jednog i tri postotka. Jednostavno rečeno, naše gospodarstvo zaglavilo je s naftom - i sve je povezano s njezinom trenutačnom cijenom. A ona je veoma niska. Svi čekaju ponedjeljak i novu cijenu barela, rekao je Peter Cardillo, djelatnik burze.
No cijena barela vjerojatno se neće mnogo mijenjati, pogotovo ne na više. Zemlje OPEC-a i dalje nastavljaju s multiproizvodnjom, koja rezultira samo jednim - viškom nafte po niskoj cijeni, prenosi HRT.