Konzultanti iz britanskog HVS-a objavili su analizu dubrovačkog turističkog sektora koja će poslužiti kao "vodič" budućim investitorima koji žele ulagati na dubrovačkom području...
Popularnost Dubrovnika raste iz godine u godinu, to se može vidjeti i po povećanju broja turista, koji uglavnom (84 posto) dolaze zrakoplovima, stoji u analizi HVS-a.
U tekstu se navodi i kako je Dubrovnik home port nekim kruzing kompanijama, ali i kako je u 2014. smanjen broj uplova brodova, koji utječu na doživljaj povijesne jezgre, koja je često preplavljena turistima.
Usprkos velikom broju događanja i kongresa Dubrovniku nedostaje pravi izložbeni prostor i kongresni centar, tvrdi se u analizi.
Samo dva dubrovačka hotela bila su voljna sudjelovati u istraživanju i dati podatke o godišnjoj popunjenosti no prema dostupnim podacima tijekom godine HVS tvrdi da je popunjenost dubrovačkih hotela oko 60 posto godišnje, a tijekom ljetnih mjesec iznad 90 posto.
Zanimljivo je kako pišu da su dubrovački visoko kategornici prilagođeni uglavnom luksuzu srednje klase, a pravi luksuz može se dobiti tek u vilama, kao što su Šeherezada i Vila Agava.
U analizi se spominju i ulaganja u turizam, hotele i ostale sadržaje. Stoga izvlače zaključak kako je Dubrovnik vrlo poželjan za ulaganja u hotele. "S velikom popunjenošću tijekom ljetnih mjeseci, porastom kongresnog turizma, usprkos lošoj posjećenosti u zimskim mjesecima, s relativno niskom cijenom rada godišnji profit je od 30 do 40 posto", stoji u analizi.
Kao mane razvoju luksuznog turizma analitičari vide kruzing turizam koji sprječava razvoj luksuznih sadržaja, kao i činjenicu da među hotelima nema poznatih internacionalnih lanaca, koji na tržište ne mogu ući što zbog ograničenog prostora, a što zbog lokalnih "šerifa".
Izvor: HVS/DubrovnikNet.hr