U Hrvatskoj je u prvih šest mjeseci boravilo nešto malo više od 4 milijuna turista koji su ostvarili 16,1 milijuna noćenja, što su porasti od 6,6 posto u dolascima i 4,7 posto u noćenjima u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a nakon više godina pada na polugodišnjoj je razini zabilježen i porast prometa domaćih turista...
Pokazuju to, uz ostalo, cjeloviti podaci Hrvatske turističke zajednice (HTZ) koji se odnose na Jadran, Grad Zagreb i sve kontinentalne županije prikupljeni u sustavu turističkih zajednica i iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture i koji se odnose na turiste u svim, a ne samo komercijalnim smještajnim objektima.
Stranih turista je po tim podacima HTZ-a u prvih šest mjeseci u Hrvatsku došlo 3,4 milijuna ili 7,3 posto više nego u prvoj polovici prošle godine, dok su s 14,2 milijuna noćenja u plusu od 4,3 posto.
Istodobno je tijekom prvih šest mjeseci ove godine hrvatski turizam zabilježio 587 tisuća dolazaka domaćih turista ili gotovo 3 posto više nego u lanjskoj prvoj polovici godine.
Domaćih 1,8 milijuna noćenja porast je od gotovo 8 posto, a takvi porasti domaćih turista nisu zabilježeni već duži niz godina na polugodišnjoj razini.
Porastima na razini šest mjeseci najviše su ove godine pridonijeli rezultati ostvareni u lipnju kada je u Hrvatskoj bilo gotovo 1,9 milijuna turista ili 9 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je 9,4 milijuna noćenja donijelo porast od gotovo 11 posto.
Nijemaca je u lipnju došlo čak 33,5 posto više nego u lanjskom, a još veći porast od 37 posto ostvarili su u noćenjima. Austrijanaca je bilo 28 posto više, a njihovih noćenja 15,7 posto više, Mađara je došlo 8,6 posto više ostvarivši 6,2 posto više noćenja, Poljaka i njihovih noćenja bilo je 16,2 odnosno 12 posto više, gotovo 5 posto više Francuza ostvarilo je 9,5 posto više noćenja, dok je gotovo isti broj Talijana ostvario blagi rast noćenja od 0,4 posto.
Česi i Slovaci su stagnirali odnosno bili na lanjskoj razini, a jedini pad među tradicionalnijim tržištima, od oko 5 posto u dolascima i od blizu 3 posto u noćenjima u lipnju je zabilježen iz Slovenije.
S druge strane s dalekih tržišta, poput Kine, Koreje, Japana, Indije, Kanade i SAD-a ostvareni su porasti dolazaka između 20 i 60 posto u odnosu na lanjski lipanj.
U kontinentalnim županijama najveće poraste dolazaka i noćenja turista u lipnju su imale Zagrebačka, Varaždinska i Vukovarsko-srijemska županija, neke su poput Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke imale manje turista, ali znatno više noćenja, dok je najlošije rezultate s padom dolazaka i noćenja iznad 20 posto zabilježila Brodsko-posavska županija.