Zatvori
Poslovni Puls
03/09/2013

Mobilna aplikacija za jeftinije gorivo - stvarna korist ili samo prolazna moda?

Njemački vozači uskoro će moći koristiti aplikaciju za mobitele pomoću koje će biti moguće pronaći najpovoljniju benzinsku crpku. No postoji bojazan da bi vozači na kraju za litru goriva mogli plaćati još više...

Vozači, a u tu kategoriju spada većina njemačkog društva, niti oko jedne teme se ne mogu uzrujati tako brzo i intenzivno koliko oko cijene goriva. Njemački političari su toga svjesni i stoga su početkom rujna uveli pravilo po kojem su sve benzinske crpke u zemlji dužne svoje cijene goriva prijavljivati jednoj vladinoj agenciji preko koje će vozači za koji tjedan preko aplikacija na pametnim mobitelima, računalima ili pak sustavima za navigaciju, moći saznati aktualne cijene goriva na crpkama u blizini. I tako odabrati najpovoljniju.

Ideja koju su pohvalili svi, od ministra gospodarstva Philippa Röslera pa do najvećeg europskog automobilskog kluba ADAC-a, zvuči i više nego dobro. Tko naime ne želi profitirati od usporedbe cijena goriva u okolici. Koliko puta su se vozači uzrujali kada su nakon skupog punjenja spremnika nakon nekoliko stotina metara ugledali benzinsku crpku s nižim cijenama? Aplikacija bi sada trebala isključiti takva neugodna iskustva. No sada su se pojavile i prve dvojbe. Jer pristup popisu cijena od sada nemaju samo vozači nego i vlasnici benzinskih crpki kao i same naftne kompanije. Stoga postoji opravdana bojazan da bi ubuduće cijene mogle brže, ne padati nego rasti. Jedno istraživanje švicarskog Sveučilišta u St. Gallenu je tu bojazan sada i potkrijepilo.

"Benzinske crpke se sada mogu informirati o konkurenciji na jednom mjestu što će im olakšati izjednačavanje cijena. Sada će biti i manje crpki koje će pokušati konkurenciju prevariti spuštajući cijene jer se to više neće isplatiti", kaže voditelj Holger Haedrich za njemačku javnu TV-postaju ARD.

Cijene goriva su kalkulirane tako da postoji jako mali raspon unutar kojeg vlasnici benzinskih crpki uopće mogu djelovati. U tom slučaju je jednostavnije i sigurnije držati se viših cijena nego eksperimentirati s popustima na kojima se zarađuje jedino kod mnogo većih količina prodanog goriva. Kod prodavača cementa je slična obveza slanja cijena u tzv. centar za transparentnost zabranjena jer je previše ponuđača svoje cijene korigiralo - na gore.

Za benzinske crpke se već i sad jedva isplati konkurirati cijenama nekoliko centa nižima od konkurencije. Jer koliko god svi pričali o potrebi štednje, najveća većina vozača, kako je pokazalo jedno istraživanje ADAC-a, odlazi na crpku koja mu je najbliža i nije spremna voziti se kilometrima kako bi uštedjeli, u najboljem slučaju, nekoliko eura po spremniku. Razlike u cijeni su po litri goriva rijetko veće od 5 eurocenta po litri. Pri spremniku od 50 litara to znači uštedu od 2,50 eura što se isplati samo ako se povoljnija benzinska crpka nalazi uz uobičajeni put. Od aplikacije s aktualnim cijenama benzina će profitirati samo neki.

"Radi se prvenstveno o onim vozačima koji se nalaze u novoj, nepoznatoj sredini", kaže Haedrich.

No na dulje staze bi čitava ideja, koja je zamišljena da potrošačima omogući uštedu, mogla progutati mnogo više nego što će donijeti potencijalnim korisnicima. Naime i agencija za transparentnost cijena goriva košta poreznog novca. Tako da bi, ukoliko se nakon uvođenja za koji tjedan pokaže da cijene goriva neće padati nego rasti, ideja o aplikacijama za povoljno gorivo ubrzo mogla izgubiti i ono malo zagovornika koje trenutno ima.

Izvor: Deutsche Welle

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram