Prema podacima DZS-a, u prvom tromjesečju ove godine Hrvatska je zabilježila 470 tisuća turističkih dolazaka te 1,16 milijuna turističkih noćenja...
U odnosu na prvo tromjesečje 2011. broj turističkih dolazaka viši je za 6,1%, a broj noćenja za 11,4%, čemu su najviše doprinijeli rezultati u ožujku kada je broj dolazaka porastao za 14,9% godišnje, a broj noćenja za 20% godišnje.
Pri tome je godišnji pad dolazaka domaćih turista od 2,2% nadoknađen rastom dolazaka inozemnih turista od 13,8%, dok su rastu noćenja pridonijeli i domaći i strani turisti (+4,7% domaći te +17,6% inozemni). U strukturi noćenja prema zemlji iz koje strani turisti dolaze najviše je bilo turista iz Njemačke (15,1%), Austrije (12,9%), Italije (12,0%), Slovenije (10,1%) te Bosne i Hercegovine (7,0%), no značajan udio ostvarili su turisti iz Velike Britanije (4,2%) i Japana (3,2%).
U strukturi noćenja prevladavali su strani turisti s udjelom od 55,1%. Dobri fizički pokazatelji u turizmu iz prvog tromjesečja trebali bi ublažiti negativna kretanja u gospodarstvu, izravno kroz izvoz usluga te neizravno kroz potrošnju.
"U ovoj godini očekujemo dobre rezultate u turizmu što se tiče fizičkih pokazatelja, odnosno očekujemo rast turističkih dolazaka i noćenja. S jedne strane na broj turista ponovno bi se trebala pozitivno odraziti nestabilna situacija u Grčkoj, kao našem izravnom konkurentu. Osim toga u uvjetima krize u eurozoni do izražaja dolazi prednost Hrvatske kao auto-destinacije za zemlje iz kojih tradicionalno dolazi najveći broj turista (Njemačka, Italija, Slovenija, Austrija) te razmjerno niske cijene smještaja (zahvaljujući relativno visokom udjelu privatnog smještaja). Kriza u Italiji koja je jedno od naših najvažnijih tržišta mogla bi rezultirati nešto slabijim dolaskom talijanskih turista, no očekujemo da bi takva kretanja mogli nadomjestiti turisti iz zemalja u kojima je Hrvatska posljednjih godina sve atraktivnija destinacija (Velika Britanija, Daleki istok)", poručuju analitičari Raiifeisenbanka.