Kada je riječ o vjetroelektranama, u planu je 30 lokacija na kopnenom području budući da, prema važećim odredbama, vjetroelektrane ne smiju biti u priobalju i na otocima, doznaje Slobodna Dalmacija.
Prema postojećem Registru obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, instalirana snaga na području naše županije u fotonaponskim sunčevim elektranama jest oko 20 MW, investicija vrijedna ukupno od 50 do 60 milijuna eura. Što se tiče vjetroelektrana, u Registru ima oko 1500 MW. Realno je očekivati da bi se u nekakvoj prvoj fazi realiziralo oko 600 MW. S obzirom na provedene prethodne aktivnosti investitora može se procijeniti da će se usvajanjem prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije stvoriti osnovni uvjeti za ostvarenje investicija u vjetroelektrane u ukupnom iznosu od oko 600 milijuna eura, ističe Ranko Vujčić, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo, razvitak i EU integracije Splitsko-dalmatinske županije.
"Donošenje izmjena i dopuna Prostornog plana je u fazi završne procedure priprema za njegovo usvajanje na Županijskoj skupštini. Očekujemo da bi plan do srpnja ove godine trebao biti i usvojen", govori Vujčić dodajući kako je i ranije, važećim prostornim planom, bilo predviđeno 25 lokacija za elektrane na vjetar i dvije za sunčeve elektrane.
Pročitajte još:
- Zelena energija sve zanimljivija: Končar gradi vjetroelektranu vrijednu više od 200 milijuna kuna
Foto: flickr