"Ekonomska politika europskih lidera je, da se ne lažemo, ludost". Izraz je to kojim se bez ikakve zadrške u svojoj posljednjoj kolumni za New York Times poslužio Nobelovac Paul Krugman...
Samoubojstva uzrokovana teškom ekonomskom situacijom u Europi su sve učestalija pojava, pisali su ovog vikenda u opsežnoj reportaži novinari Timesa Elisabetta Povoledo i Doreen Carvajal. Krugman se nadovezao na njihovu analizu, ustvrdivši da samoubilačke nisu samo akcije pojedinaca, već i čitavog kontinenta, prenosi Index.
Paul Krugman, jedan od najistaknutijih zagovornika kejnzijanske ekonomske doktrine, godinama već u svojim analizama tumači da mjere štednje ne mogu okončati krizu. Mogu je samo produbiti. Europa trenutno na svojoj koži osjeća ispravnost Krugmanove dijagnoze.
Kao primjer, Krugman uzima Španjolsku - zemlju koja je trenutno epicentar financijske krize eurozone. Nezaposlenost u Španjolskoj dosegla je vrtoglavih 23,6 posto, dok je stopa nezaposlenih među mladima iznad 50 posto. "Zaboravite recesiju, Španjolska je u pravoj depresiji", tvrdi Krugman. "Španjolski fiskalni problemi su posljedica depresije, ne njen uzrok", kaže Krugman. Uzrok su, tvrdi Krugman, prisilne mjere štednje koje se uporno nameću iz "glavnog grada eurozone" - Berlina. Poznavatelji povijesnih okolnosti, kaže Krugman, odavno su predvidjeli rezultat nametnutih mjera štednje.
Europskom gospodarstvu, smatra Krugman, potreban je šok kakav je svojevremeno bilo napuštanje zlatnog standarda. U današnjim okvirima to bi bilo napuštanje eura kao zajedničke europske valute. No, takav potez istovremeno bi predstavljao ogroman rizik, kako u ekonomskom, tako i u političkom smislu.
Alternativa, koja podrazumijeva spašavanje eura, značila bi hitno donošenje niza odlučnih mjera. Glavnu ulogu bi, po Krugmanu, morala odigrati Europska središnja banka, koja bi morala pristati na veću inflaciju. Također, mjere štednje moraju se svesti na minimum, a bogate države poput Njemačke morale bi i povećati svoju potrošnju.
"Teško je suspregnuti osjećaj očaja. Umjesto da priznaju da su bili u krivu, europski lideri odlučni su u namjeru da svoje ekonomije - i svoja društva - odvedu u ponor. A cijeli svijet će plaćati cijenu", poentira Krugman.
Pročitajte još:
- Nobelovac Paul Krugman: Grčka ima sve manje izbora, izlazak iz eurozone sve vjerojatnija opcija
Foto: Wikimedia Commons