Prvo tromjesečje ove godine, unatoč znatnim cjenovnim oscilacijama, završilo je dobro za dvije najvažnije plemenite kovine...
U odnosu na vrijednosti od početka siječnja, zlato se na samome kraju ožujka prodavalo po 6,7 posto višoj cijeni, zaustavivši se na razini od 1671 dolar i 90 centi za uncu (31,1 gram), javlja portal SrebroZlato.
- Kina u četvrtom kvartalu prošle godine pretekla Indiju i postala najveći potrošač zlata na svijetu
Srebro je u istome razdoblju ostvarilo još veće postotne dobitke, budući da je njegova cijena od početka godine povećana za gotovo 16 posto. Završna cijena srebra zadnjega dana ožujka iznosila je 32 dolara i 27 centi za uncu.
Cjenovna kretanja na tržištu plemenitih kovina u prva tri ovogodišnja mjeseca i dalje su pod utjecajem europske dužničke krize koja je zasad obuzdana, ali ne i u potpunosti riješena. Analitičari ističu kako će 2012. godina proći u znaku debate o teškoj gospodarskoj krizi u Španjolskoj, gdje je stopa nezaposlenosti dosegnula alarmantnih 23 posto. Portugal, Irska, Italija i Grčka, i dalje su na kriznome radaru ulagača, zbog čega su mogući novi tržišni šokovi i nove drastične mjere u monetarnom sustavu, koje će se neminovno odraziti i na cijenu plemenitih kovina.
Dionice zlatnih rudnika, međutim, nisu pratile cijenu plemenitih kovina. Dionički indeks XAU od početka godine izgubio je nešto iznad tri posto vrijednosti, unatoč tome što je vrijednost depozita zlatnih rudnika povećana zbog rasta cijene zlata i srebra, a samim time povećana je i računovodstvena vrijednost tvrtki koje posjeduju koncesiju za njihovo iskorištavanje. To pokazuje kako se pesimizam na području ekstrakcije plemenitih kovina, premda u velikoj mjeri neopravdan, nastavlja i u ovoj godini, javlja SrebroZlato.
Pročitajte još:
- Zabrinjavajući trend: Iz Hrvatske prošle godine izvezeno zlato vrijedno gotovo 34 milijuna eura!
- Ovo je baš sve što morate znati o ulaganju u zlato (INFOGRAFIKA)
Foto: Flickr