U odnosu na ožujak 2011. godine prosječne tražene cijene stanova bile su za 1,9 posto niže, zatim 5 posto niže no u istom mjesecu 2010.godine, te 11,3 posto niže no 2009., a u odnosu na isti mjesec 2008.godine zabilježen je pad cijena od cak 16 posto...
Prema podacima nekretninskog portala Crozilla podacima najmanje promjene u vrijednosti stambenih kvadrata bilježi Rijeka gdje su cijene porasle tek za 0,06 posto, a prosječna tražena cijena metra kvadratnog tijekom ožujka iznosila je 1467 eura, sto je tek 1 euro vise no mjesec ranije. Na godišnjoj razini tamošnje cijene tijekom ožujka bilježe najveću razliku, cak 7,2 posto.
Za 0,9 posto jeftiniji no tijekom veljače bili su u ožujku stambeni kvadrati u Zadru, a prosječna tražena cijena iznosila je 1587 eura.
Istovremeno, cijene stanova u Puli pale su tek za 0,8 posto, pa je prosječna tražena cijena metra kvadratnog iznosila 1358 eura – sto je 5,1 posto manje no lani tijekom ožujka.
Iako cijene dubrovačkih stanova posljednjih godina bilježe osjetan pad (čak 20 posto u odnosu na ožujak 2008.godine), činjenica je da su one mnogo više od onih u ostalim gradovima, te se i danas stanovi u tom gradu rijetko mogu pronaći po cijenama ispod 2000 eura po metru kvadratnom, a nije nepoznanica da tamošnji stambeni kvadrati ponekad iznose između 4 i 6 tisuća eura.
Po visini cijene kvadratnog metra na prvom se mjestu još uvijek nalazi Dubrovnik u kojem je prosječna tražena cijena stana tijekom ožujka iznosila 3229 eura. Na drugom se mjestu nalazi Split gdje se za kvadrat stana tijekom ožujka u prosjeku tražilo oko 2116 eura, sto je 0,4 posto manje nego mjesec ranije. Tijekom ožujka, na portalu Crozilla.com u tom su se gradu mogli pronaći stanovi po cijenama od 1000 pa sve do 5000 eura po metru kvadratnom.
Za razliku od Jadrana, cijene stanova u kontinentalnom dijelu Hrvatske su niže. Tako je tijekom ožujka prosječna tražena cijena stana u Osijeku, Gospiću, Bjelovaru, Vukovaru ili Sisku bila ispod 1000 eura po metru kvadratnom.
Osječke cijene stanova tijekom ožujka zabilježile su pad od 0,5 posto, te su i dalje ostale troznamenkaste, a za jedan metar kvadratni u prosjeku se tražilo 962 eura.
Prema podacima internetskog portala Crozilla.com, prosječna tražena cijena stambenog kvadrata tijekom ožujka u Zagrebu se kretala oko 1758 eura, što je 0,1 posto manje no mjesec ranije. Poznato je da unatoč potražnji većoj no u ostalim gradovima Lijepe naše, cijene stanova u Zagrebu iz mjeseca u mjesec padaju. Tako je u odnosu na lanjski ožujak tražena cijena zagrebačkih stanova pala za 2,4 posto, zatim 6,8 posto u odnosu na isti mjesec 2010.godine, te čak 11,8 posto u odnosu na ožujak 2009.godine.
Pročitajte još:
- RBA analitičari: Još uvijek čekamo prve znakove oporavka u građevinskom sektoru
- NIJE DOBRO: Broj izdanih odobrenja za građenje pao na najnižu razinu od siječnja 2008. godine