Razvitak korištenja obnovljivih izvora energije, a posebno energije vjetra, vodotoka, Sunca i biomase danas je središnji cilj energetske politike Europske unije, pa tako i važan zadatak za Hrvatsku koja se obvezala da će do 2025. godine proizvoditi 25 posto energije iz obnovljivih izvora...
Svjetski stručnjaci procjenjuju da će obnovljivi izvori energije biti dio rješenja energetskih problema i mogu biti dio rješenja krize, jer će otvoriti brojna radna mjesta.
Zasad se prema tom cilju u Hrvatskoj ide tek malenim koracima pa se većina inicijativa na tom području prihvaća širokih ruku. Na Pometenom brdu kod Klisa Končar je sagradio šest vjetroagregata koji su u komercijalnom pogonu od 24. veljače 2012. godine, prenosi Večernji list. Riječ je o prvoj fazi projekta, u koji je ta tvrtka već uložila 80 milijuna kuna. Do kraja godine planiraju u pogon pustiti svih 16 vjetroagregata, ukupno vrijednih više od 200 milijuna kuna.
Končar je u četvrtak predstavio projekt vjetroelektrane, koju će činiti 15 vjetroagregata snage 1MW i jedan agregat snage 2,5 MW. U gradnji vjetroelektrane sudjeluje 14 društava Grupe Končar i 15 tvrtki kooperanata iz Hrvatske. Proizvedena struja priključuje se u elektrodistribucijsku mrežu na trafostanici u obližnjem Konjskom.
"Končarova vjetroelektrana hrvatski je projekt koji otvara nove proizvodne i izvozne mogućnosti. Udio hrvatskih tvrtki veći je od 80 posto", istaknuo je Davor Mladina, član Uprave Končar elektroindustrije. Sve ostale vjetroelektrane u Hrvatskoj sagrađene su sa stranom opremom, dok su na Pometenom brdu krilca iz uvoza jer ih u Hrvatskoj nitko ne proizvodi, a gotovo sve ostalo naši su proizvodi i usluge.
Branko Zajec, direktor tvrtke Končar – obnovljivi izvori istaknuo je kako je na Pometenom brdu prije četiri godine postavljen prototip vjetroagregata koji je cijelo vrijeme u komercijalnom pogonu.
Končar je obavio mjerenja i na drugim lokacijama: Rust kod Sinja, Pusto polje kod Gračaca i u Tovarniku, gdje će također, kada propisi to dopuste, graditi vjetroelektrane iz hrvatske proizvodnje. Nažalost, mjerenja u Đelekovcu i Ivanić Gradu nisu dala dobre rezultate, prenosi Večernji.
Pročitajte još:
- Zelena Hrvatska: Od jučer sve nove zgrade moraju imati svoj energetski certifikat!
Foto: Flickr