Poslovni Puls
30/03/2012

Zelena energija sve zanimljivija: Končar gradi vjetroelektranu vrijednu više od 200 milijuna kuna

Razvitak korištenja obnovljivih izvora energije, a posebno energije vjetra, vodotoka, Sunca i biomase danas je središnji cilj energetske politike Europske unije, pa tako i važan zadatak za Hrvatsku koja se obvezala 
da će do 2025. godine proizvoditi 25 posto energije iz obnovljivih izvora...

POVEZANE OBJAVE:

Svjetski stručnjaci procjenjuju da će obnovljivi izvori energije biti dio rješenja energetskih problema i mogu biti dio rješenja krize, jer će otvoriti brojna radna mjesta.

Zasad se prema tom cilju u Hrvatskoj ide tek malenim koracima pa se većina inicijativa na tom području prihvaća širokih ruku. Na Pometenom brdu kod Klisa Končar je sagradio šest vjetroagregata koji su u komercijalnom pogonu od 24. veljače 2012. godine, prenosi Večernji list. Riječ je o prvoj fazi projekta, u koji je ta tvrtka već uložila 80 milijuna kuna. Do kraja godine planiraju u pogon pustiti svih 16 vjetroagregata, ukupno vrijednih više od 200 milijuna kuna.

Končar je u četvrtak predstavio projekt vjetroelektrane, koju će činiti 15 vjetroagregata snage 1MW i jedan agregat snage 2,5 MW. U gradnji vjetroelektrane sudjeluje 14 društava Grupe Končar i 15 tvrtki kooperanata iz Hrvatske. Proizvedena struja priključuje se u elektrodistribucijsku mrežu na trafostanici u obližnjem Konjskom.

"Končarova vjetroelektrana hrvatski je projekt koji otvara nove proizvodne i izvozne mogućnosti. Udio hrvatskih tvrtki veći je od 80 posto", istaknuo je Davor Mladina, član Uprave Končar elektroindustrije. Sve ostale vjetroelektrane u Hrvatskoj sagrađene su sa stranom opremom, dok su na Pometenom brdu krilca iz uvoza jer ih u Hrvatskoj nitko ne proizvodi, a gotovo sve ostalo naši su proizvodi i usluge.

Branko Zajec, direktor tvrtke Končar – obnovljivi izvori istaknuo je kako je na Pometenom brdu prije četiri godine postavljen prototip vjetroagregata koji je cijelo vrijeme u komercijalnom pogonu.

Končar je obavio mjerenja i na drugim lokacijama: Rust kod Sinja, Pusto polje kod Gračaca i u Tovarniku, gdje će također, kada propisi to dopuste, graditi vjetroelektrane iz hrvatske proizvodnje. Nažalost, mjerenja u Đelekovcu i Ivanić Gradu nisu dala dobre rezultate, prenosi Večernji.

Pročitajte još:

- ENERGIJA: Španjolska kompanija Acciona Energy kraj Trogira počela graditi 45 milijuna eura vrijedan vjetropark

- Zelena Hrvatska: Od jučer sve nove zgrade moraju imati svoj energetski certifikat!

Foto: Flickr

 

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram