Povjerenje potrošača u Njemačkoj, prema predviđanjima GfK, za travanj će iznositi 5,9 što predstavlja blagi pad u odnosu na ožujak (6,0)...
Tako je zabilježen pad po prvi put u posljednjih sedam mjeseci a prvenstveno je uzrokovan rastućim cijenama energije koje obuzdavaju osobnu potrošnju. Indeks uvoznih cijena u Njemačkoj zabilježio je rast od 3,5% godišnje u veljači kako je i očekivano, dok je na mjesečnoj razini zabilježen rast blago iznad očekivanja koji je iznosio 1%. Isključimo li cijene energije godišnji rast cijena iznosio je 0,5% dok je mjesečni rast iznosio 0,3 posto.
Indikator povjerenja potrošača u Francuskoj zabilježio je najveći rast u posljednjih skoro pet godina te je iznosio 87. Rast povjerenja potrošača posljedica je rasta optimizma s obzirom na predstojeće izbore. Povjerenje potrošača u SAD-u zabilježilo je pad u ožujku. Tako je s 71,6 pokazatelj povjerenja potrošača pao na 70,2 (ipak više od očekivanja) ali je unatoč padu zadržan blizu najviše razine u posljednjih godinu dana.
Utorak je na inozemnim tržištima bio relativno miran dan uz nastavak rasta cijena američkih i njemačkih izdanja, te rast španjolskih i talijanskih prinosa. Američke obveznice podršku su pronašle u padu cijena nekretnina i povjerenja potrošača, dok u Europi uz krhke gospodarske izglede, prisutne špekulacije o budućnosti i uspješnosti fondova za pomoć članicama eurozone stvaraju neizvjesnost.
Ipak, Italija je prikupila 3,82 mlrd. eura (plan 4 mlrd.) od izdanja obveznica uz nulti kuponom (dospijeće 2014.) i obveznica vezanih uz inflaciju (2019.i 2021.) uz niže prinose pri izdanju, 2,352, 3,06 i 3,45 posto, prenose RBA analitičari.
Foto: Flickr