Nakon rasta u prosincu prošle godine obujam građevinskih radova u eurozoni zabilježio je pad od 1,4% u siječnju u odnosu na isti mjesec prošle godine...
Na mjesečnoj razini također je zabilježen pad i to od 0,8%. Predvodnici pada spomenutog pokazatelja su Italija i Španjolska koje bilježe mjesečni pad od 7,8% odnosno 3,5% dok su Njemačka i Francuska zabilježile rast od 4,3% odnosno 0,6 posto.
Na tekućem računu bilance plaćanja eurozone zabilježen je deficit u iznosu od 12,3 milijarde eura u siječnju. Industrijske narudžbe u Italiji zabilježile su razmjerno snažan godišnji pad u siječnju. Tako je zabilježeni pad iznosio 5,6% godišnje (očekivano -2,9%) te je prvenstveno posljedica pada domaćih narudžbi koje su zabilježile godišnji pad od 7,6% dok su strane narudžbe zabilježile pad od 2,5%. Od svih komponenti industrijskih narudžbi, na godišnjoj razini, zabilježen je jedino rast farmaceutskih proizvoda (+6,5%) te elektroničke opreme (+0,6%) dok sve ostale komponente bilježe pad. Na mjesečnoj razini, nakon rasta u prosincu od 5,2%, u siječnju je zabilježen iznadočekivani pad od 7,4 posto.
I na samom početku tjedna njemački prinosi su dan zaključili s blagim porastom unatoč suzdržanosti tržišta nakon opreznog govora čelnice MMF-a Lagarde glede nastavka oporavka i razvoja dužničke krize u Europi. Uz solidan interes investitora (bid/cover 1,78) na primarnom tržištu Slovačka je plasirala obveznicu dospijeća u veljači 2016. uz prosječan prinos pri izdanju 2,8465%. Prikupljeno je 300,6 mil. eura.
Deveti dan za redom američke obveznice nastavljaju s padom pod pritiskom očekivanja nastavka oporavka gospodarstva i smanjenih izgleda za novim paketom mjera monetarne ekspanzije, prenose RBA analitičari.
Foto: Flickr