Na današnjoj sjednici Gospodarsko - socijalnog vijeća (GSV) sindikati i poslodavci podržali su najavu Vlade da uvede zabranu isplate neto plaće bez uplate doprinosa...
Sindikati i poslodavci danas su podržali najavu Vlade da "neisplata plaća i doprinosa više neće stanovati ovdje". Porezna uprava GSV-u je predložila usvajanje uredbe prema kojoj od 1. travnja više ne bi bila moguća isplata plaća bez uplate doprinosa, zbog čega će se jačati uloga Regosa i ponovo uvesti RS obrazac putem kojeg se podaci o uplatama prijavljuju, prenosi Vjesnik. Sindikati su se složili s tim da ne mogu podržati neuplatu doprinosa, no upozorili su da im je neprihvatljiva mogućnost da se prihvati odredba po kojoj bi se uplatili doprinosi, a ne barem dio neto plaće, kazao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH.
"Zato ćemo u okviru Povjerenstva koje radi na rješavanju tog problema još jednom ispitati mogućnost da se osnuje jamstveni fond za isplatu plaća radnicima čiji poslodavci ih ne isplaćuju", kazao je Novosel. Ministar Mirando Mrsić, pak, kaže da će Regos i RS obrazac generirati podatke i o jednoj i o drugoj uplati, pa uplata samo doprinosa, bez uplate plaća, neće biti moguća.
Novih podataka o neisplati plaća nema, no s obzirom na broj onih koji nisu prilagodili obrasce za prijavu procjenjuje se da je riječ o 100.000 radnika, kazao je ministar Mrsić, dodavši kako je poznato da je trenutačno nenaplaćeno više od 10 milijardi kuna poreza i još toliko doprinosa. "Lani je Porezna uprava izvijestila o 15.000 do 16.000 radnika koji nisu primili neto plaću jedan ili više mjeseci, no vjerujemo da ih je sada više", kazao je Mladen Novosel. Dodao je kako su u proteklih godinu dana, otkad je problem neisplata plaća prvi put stavljen na dnevni red GSV-a, učinjeni neki pomaci - od izmjena zakona koje su onemogućile da se otvara nova tvrtka ako poslodavac u staroj nije podmirio dugove prema radnicima, izmjena Kaznenog zakona, slijedom kojih će od 1. siječnja iduće godine neisplata plaća biti kazneno djelo te uvođenja mogućnosti da se obročno otplate dugovi tvrtki prema državi, do 30 mjeseci.
Uredba od 1. travnja bit će nastavak, no u tom procesu treba biti oprezan, jer probleme su generirale i tvrtke koje godinama nisu plaćale doprinose, pa čak i one u većinskom državnom vlasništvu, kaže Novosel.
Pročitajte još:
Foto: Flickr