Zatvori
Poslovni Puls
16/03/2012

Svjetsko tržište: Pad zaposlenosti u eurozoni, uspješna izdanja Španjolske...

Zaposlenost u eurozoni, nakon rasta od 0,3% na godišnjoj razini u trećem tromjesečju, u četvrtom tromjesečju je zabilježila pad od 0,2%. Pri tome je najznačajniji pad zaposlenosti zabilježen u Grčkoj (-8,5% godišnje), Španjolskoj (-3,0% godišnje) i Portugalu (-3,1% godišnje)...

Na kvartalnoj razini također je zabilježen pad i to od 0,2%. Indeks proizvođačkih cijena u SAD-u zabilježio je godišnji rast od 3,3% kako je i očekivano u veljači. Pri tome su cijene u segmentu proizvodnje potrošnih dobara zabilježile rast od 3,6% dok su u segmentu proizvodnje kapitalnih dobara zabilježile rast od 2,2% godišnje. Na mjesečnoj razini rast cijena je bio nešto blaži od očekivanja te je iznosio 0,4%. Pozitivni rezultati stižu s američkog tržišta rada.

Naime, broj zahtjeva na novonezaposlene u drugom tjednu ožujka je smanjen više od očekivanja. Tako je broj zahtjeva iznosio 351 tisuću što predstavlja smanjenje za 14 tisuća (očekivano smanjenje za 8 tisuća zahtjeva). U prvom tjednu ožujka, broj zahtjeva za nezaposlene iznosio je 3,343 milijuna što predstavlja pad od 2,4% u odnosu na tjedan prije te je tako dosegnuo najnižu razinu u posljednje četiri godine. Neto priljev stranog kapitala u SAD-u iznosio je 101,0 milijardu dolara u siječnju što je daleko iznad očekivanih 38,5 milijardi dolara. Navedeno je posljedica činjenice da su se investitori, potaknuti krizom u eurozoni, ipak odlučili za ulaganja u sigurna utočišta.

Treći dan za redom njemačke obveznice nastavile su s padom u skladu sa smanjenom potražnjom za najsigurnijim europskim vrijednosnicama. Uz solidan interes investitora i niže prinose Španjolska je plasirala 3 mlrd. eura vrijednosnica što je 500 mil. manje od plana. Ipak, treba reći da je Španjolska već osigurala 40 posto ovogodišnjih potreba za financiranjem.

Prosječan prinos pri za izdanju za dospijeće 2016. iznosio je 3,374%, 2,44% za 2015. te 4,193% za 2018. Nije izostao ni interes za francuskim izdanjem. Američke državne obveznice i dalje se nalaze pod pritiskom dobrih objava. Desetogodišnji prinos nakratko je premašio 2,3 posto, prenose RBA analitičari.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram