Trgovina na malo u Njemačkoj zabilježila je iznenađujuće visoku stopu rasta u siječnju na godišnjoj razini...
Naime, nakon revidiranih rezultata u prosincu na blagi rast od 0,3% godišnje, maloprodaja je u siječnju porasla 1,6% godišnje (očekivano 0,2%). Na mjesečnoj razini zabilježen je pad od 1,6% prvenstveno kao posljedica rasta inflacije (2,5%) uzrokovana rastom cijena energenata.
Proizvođačke cijene u eurozoni zabilježile su godišnji rast od 3,7% što je iznad očekivanja (+3,5%) te predstavlja usporavanje stope rasta četvrti mjesec ta redom. Isključimo li cijene energije proizvođačke cijene porasle su 1,9% godišnje. Na mjesečnoj razini zabilježen je rast od 0,7%. Gospodarstvo Italije u 2011. godini, nakon rasta od 1,8% godišnje u 2010., zabilježilo je blagi rast od 0,4%. Negativan doprinos BDP-u imale su prvenstveno investicije koje su zabilježile godišnji pad od 0,4% (građevina -0,3% godišnje) kao i državna potrošnja koja bilježi pad od 0,2% godišnje (osobna potrošnja bilježi tek blagi rast od 0,1%).
Sam kraj tjedna na svjetskim je tržištima obveznica prošao u znaku očekivanja ulaska eurozone u novu recesiju čemu pridonose razmjerno nepovoljni ekonomski pokazatelji posljednjih tjedana. Posljedično, njemački prinosi svih dospijeća nastavili su padati pa je desetogodišnji prinos dosegnuo 1,80% (desetogodišnji američki nalazi se na 1,97%).
U ovom tjednu fokus tržišta u SAD-u bit će na podacima s tržišta rada (ADP Employment, Private payrolls, Nonfarm payrolls i stopa nezaposlenosti), dok će u Europi u fokusu biti restrukturiranje grčkog duga s obzirom da se do 8. ožujka kreditori moraju registrirati za provedbu debt swap operacija, prenose RBA analitičari.