GfK povjerenje potrošača u Velikoj Britaniji zadržalo se na najvišoj razini od lipnja te je iznosilo -29 u veljači (očekivano -27)...
Indeks uvoznih cijena u Njemačkoj zabilježio je godišnji rast od 3,7% u siječnju (iznad očekivanja). Isključimo li cijene nafte godišnji rast cijena iznosio je znatno manjih 2,1 posto. Na mjesečnoj razini spomenute cijene su nakon blagog rasta od 0,3% u prosincu narasle 1,3% u siječnju. Osobna potrošnja u Francuskoj u siječnju je zabilježila pad od 2,2% godišnje (očekivano -2,0%). Pri tome je najveći pad zabilježen u kategoriji automobila (-11,9% godišnje) i kategoriji kože i tekstila (-5,1% godišnje). Na mjesečnoj razini zabilježen je pad od 0,4 posto. Pad, drugi mjesec za redom, posljedica je nepovjerenja potrošača zbog rastuće nezaposlenosti i propisanih mjera štednje.
Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj ostala je na razini od 6,8% u siječnju. Tako je broj registriranih nezaposlenih osoba ostao na 2,87 milijuna (očekivano smanjenje za 5 tisuća osoba). Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena indeksom potrošačkih cijena, u siječnju je iznosila 2,6% (očekivano da će se zadržati na razini od 2,7% koliko je iznosila u prosincu). Isključimo li cijene energije inflacija je iznosila 1,9% godišnje. Promatrajući prema zemljama članicama najviša stopa inflacije zabilježena je u Mađarskoj (5,6% godišnje). Na mjesečnoj razini zabilježen je pad od 0,8 posto.
U četvrtom tromjesečju prošle godine, prema drugoj procjeni, gospodarstvo SAD-a zabilježilo je rast od 3,0% (očekivano 2,8%) u odnosu na treće tromjesečje što je najviša stopa od drugog tromjesečja 2010. Realna stopa rasta BDP-a na godišnjoj razini iznosila je 1,6% potaknuta prvenstveno rastom investicija od 7,8% godišnje.
Fokus tržišta jučer je očekivano bila druga ovogodišnja LTRO operacija gdje je ESB opskrbio bankovni sustav s novih 529,5 mlrd eura (dospijeća 3 godine, uz kamatnu stopu 1%). Interes banaka bio je nešto viši od očekivanja što je uz solidne ekonomske pokazatelje u SAD-u ohrabrilo očekivanja da će porasti potražnja za rizičnijim vrijednosnicama višeg prinosa pa su se i cijene američkih obveznica malo korigirale.
Dvogodišnji talijanski prinos pao je na 2,20% - najnižu razinu u posljednjih 15 mjeseci, a trend slijede i španjolska izdanja. Unatoč navedenom njemački prinosi na dnevnoj razini nisu bilježili bitnije promjene. Njemačka je izašla s reizdanjem postojeće tranše obveznica dospijeća 2022. Uz bid/cover 1,44 prosječni prinos pri izdanju iznosio je 1,83 posto, prenose RBA analitičari.
Foto: Flickr