Iz GfK stiže jedno zanimljivo istraživanje. U četiri "vala" prošle godine (veljača, srpanj, listopad, prosinac) istražili su koliko se građana odlučuje na odlazak u susjedne države u nešto jeftiniji shopping...
Navika kupovanja „preko granice“ dugogodišnja je pojava kod građana Hrvatske. Međutim, ta pojava nije samo naša specifičnost. U određenoj mjeri, i ovisno o specifičnim okolnostima, ona postoji i u drugim zemljama. Odlazak Hrvata u kupnju u susjedne države po jeftinije proizvode, ali i zbog šireg izbora ponude, povremeno značajno varira. Podaci za kriznu 2011. godinu pokazuju kako postoji stabilan segment od oko 15% naših građana koji se gotovo redovito snabdijevaju prvenstveno u najbližim susjednim zemljama.
Prednost blizine granice najbolje koriste Slavonci (vjerojatno prvenstveno zbog povoljnijih cijena) i Istrani (povoljnije cijene i širine ponuđenog asortimana).
S iznimkom regije Sjeverna Hrvatska u gotovo svim dijelovima Hrvatske zabilježen je trend rasta postotka građana koji odlaze u kupovinu u susjedne zemlje. S podizanjem stope PDV-a od 1. ožujka na 25 posto, za očekivati je da će se trend rasta dodatno ubrzati u mjesecima pred nama.
A što traže kupci proizvoda izvan naše granice ? Što najčešće kupuju ? U sva četiri snimljena vala na prvom su mjestu bili odjeća i obuća (između 55 i 67% ispitanih kupilo je neki odjevni predmet ili obuću). Dalje slijede proizvodi osobne higijene (24 do 28%), razna sredstva za čišćenje u kućanstvu (od 22 do 31%), meso i mesne prerađevine (od 13 do 27%), mlijeko i mliječni proizvodi ( od 19 do 26%), bezalkoholna pića (od 25 do 29%), kava (od 21 do 39%), cigarete ( od 27 do 43%). U manjoj mjeri kupovalo se još i lijekove, ali i bijelu tehniku, elektroniku, namještaj.
Prednost blizine kupovanja „preko granice“ ostat će i dalje prisutna i time osigurati potrošnju nekih proizvoda po povoljnijim cijenama ili zadovoljstvo asortimanom kojeg nema u lokalnoj trgovini, zaključuju analitičari iz GfK.
Pročitajte još:
- Ma tko to kupuje luksuzne darove: Stežemo remen na prosinačkom shoppingu još od 2007. godine
- Stručnjaci: Budućnost maloprodaje leži u internetu, virtualnim blagajnama i robotiziranim kolicima
Foto: Flickr