Promatrajući strukturu maloprodaje po prodajnim formatima uočavamo da veliki formati trgovina, hipermarketi i supermarketi, u prvih devet mjeseci 2011. godine zauzimaju nešto više od 50 % ukupnog prometa na tržištu selektiranih kategorija robe široke potrošnje koje prati GfK Panel kućanstava...
Dok hipermarketi bilježe rast iz godine u godinu te njihov udio u prvih devet mjeseci 2011 iznosi 26%, supermarketi s istim udjelom bilježe blagi pad u 2011 godini, nakon stabilne 2010. Male trgovine bilježe konstantan pad udjela na tržištu pa u 2011 godini on iznosi manje od 30%. Jedini diskontni lanac u Hrvatskoj, Lidl, profitirao je u bitci za potrošača u 2011. godini te je povećao svoj udio na tržištu sa 7% u 2010 godini na 8% u prvih devet mjeseci 2011. godine. Cash&Carry formati smanjuju udio na tržištu robe široke potrošnje, a u 2011. su stabilni u odnosu na 2010. godinu.
Vodećih 10 maloprodajnih lanaca u Hrvatskoj je u prvoj polovici 2011. godine zauzimalo 74% tržišta. Slična situacija prisutna je i u razvijenijim zemljama Srednje i Istočne Europe koje imaju jako visoke udjele top deset trgovačkih lanaca (npr. Češka, Slovačka). S druge strane, manje razvijene zemlje u regiji pokazuju suprotan trend (tržište je manje koncentrirano).
U Hrvatskoj, udio deset vodećih trgovačkih lanaca iz godine u godinu osnažuje. U prilog tome govori podatak da je 2009. godine top deset trgovačkih lanaca zauzimalo 66% tržišta, dok je u 2010. taj udio iznosio 70%. Prva polovica 2011. godine donijela je daljnji rast ovog segmenta (74%).
Tržišni lider, bez konkurencije u prvih devet mjeseci 2011. godine je domaći trgovački lanac Konzum koji je tijekom godine otvorio svoju tisućitu prodavaonicu u regiji. Odmah iza Konzuma nalaze se njemački trgovački lanci Kaufland i Lidl. Kaufland je u Hrvatskoj prisutan u svim regijama, a na području Europe je kao i Konzum otvorio svoju tisućitu poslovnicu. Lidlov udio, od kada se pojavio na hrvatskom tržištu je u neprestanom porastu, s tendencijom rasta i osvajanja novih kupaca i u budućnosti. Među prvih pet mjesta na maloprodajnom tržištu je još jedan domaći trgovački lanac – Plodine, te jedan slovenski – Mercator, koji je ojačao poziciju preuzimanjem Getroa. U 2010. godini tržišni udio prvih pet lanaca je iznosio 55%, dok je u prvih devet mjeseci 2011. godine narastao na 58%.
U okviru sve konkurentnije situacije među vodećim trgovačkim lancima na hrvatskom maloprodajnom tržištu, nastavlja se trend rasta pojedinih trgovačkih robnih marki. U prvoj polovici 2011. godine zastupljenost trgovačkih robnih marki iznosila je 18% za razliku od 2010. godine kada je taj udio bio 16%.
I u ovom segmentu hrvatsko maloprodajno tržište prati trendove u maloprodaji razvijenijih zemalja regije. Sklonost hrvatskih kupaca prema kupovini trgovačkih robnih marki slična je sklonosti kupaca zemalja srednje Europe kao što je Češka gdje je udio trgovačkih robnih marki u prvoj polovici 2011. godine iznosio 20%, te Poljska s udjelom trgovačkih robnih marki od 24%.
Situacija u strukturi maloprodaje, poredak vodećih lanaca kao i rast udjela trgovačkih robnih marki logičan je rezultat promjene ponašanja potrošača kao odgovor na gospodarsku krizu, jer tada se potrošač okreće onim trgovinama koje su u mogućnosti sniziti cijene ili ponuditi vlastite marke po prihvatljivim cijenama, stoji u priopćenju iz GfK.
Pročitajte još:
- Stručnjaci: Budućnost maloprodaje leži u internetu, virtualnim blagajnama i robotiziranim kolicima
Foto: Konzum.hr