Kraj tjedna donio je nešto izraženiju neizvjesnost oko razvoja situacije u Grčkoj pa je potražnja za njemačkim državnim obveznicama utjecala na blagu korekciju njihovih prinosa...
Ipak, tijekom vikenda grčka Vlada i parlament prihvatili su Zakon s mjerama štednje unatoč oklijevanjima ultrakonzervativne stranke LAOS i snažnom otporu građana.
U državama eurozone ovaj tjedan očekuje se niz objava BDP-a za posljednje tromjesečje prošle godine, ali očekujemo da će u fokusu i dalje biti nastavak dogovora Grčke s EU, MMF-om i ESB-om. Američke državne obveznice i dalje bi mogle osjećati pritisak razmjerno dobrih ekonomskih objava koji potvrđuju nastavak oporavaka gospodarstva i tržišta rada.
Potrošačke cijene, prema konačnim podacima, u Njemačkoj zabilježile su godišnji rast od 2,1% dok je na mjesečnoj razini zabilježen pad od 0,4%. Industrijska proizvodnja u Francuskoj zabilježila je pad veći od očekivanja u prosincu. Tako je na godišnjoj razini ostvaren pad od 1,3% (očekivano -0,6%) prvenstveno kao posljedica pada proizvodnje električne energije i plina (-16,4%).
Na mjesečnoj razini zabilježen je također pad i to od -1,4%. Isti pokazatelj u Italiji, prema sezonski neprilagođenim pokazateljima, zabilježio je također pad veći od očekivanja i to od -7,7% godišnje (očekivano -7,2%). Na mjesečnoj razini je zabilježen rast od 1,4% iako je očekivan pad (-0,5%). Deficit robne razmjene u SAD-u narastao je na najvišu razinu u posljednjih 6 mjeseci te je iznosio 48,8 milijardi dolara (+3,7%). Očekuje se da bi uvoz mogao nastaviti jačati i u narednom razdoblju s obzirom na oporavak tržišta rada pa samim time i oporavak osobne potrošnje.