Europski parlament, zemlje članice i Europska komisija dogovorile su konačni tekst paketa novih pravila čiji je cilj povećati transparentnost na tržištu OTC (over-the-counter) financijskih derivativa...
"Ovaj sporazum označava veliki korak naprijed ka financijskoj stabilnosti. Njime se značajno reducira rizik od neke buduće financijske krize i svih posljedica koje ona ostavlja na realnu ekonomiju, zaposlenost, rast i državne proračune", kazao je europski povjerenik za unutrašnje tržište Michel Barnier nakon postizanja sporazuma. "Era mutnih i opskurnih poslova je završena", dodao je.
Podsjetimo, prije financijske krize 2008. godine, svakog dana se samo u Londonu prodavalo i kupovalo financijskih derivativa u vrijednosti dva bilijuna eura. Propast Lehman Brothersa u rujnu 2008. godine, koja se često označava početkom krize, uzrokovana je prvenstveno divljanjem na tržištu derivativa, odnosno kockanjem na hipoteke i kredite koji su pukli nakon sloma američkog tržišta nekretnina.
Nove regule za cilj imaju uvođenje transparentnosti na tržište OTC derivativima, čija se kupoprodaja u pravilu odvija "iza zatvorenih vrata", bez posrednika. Prema procjeni EU Observera, oko 95 posto trgovine derivativima temelji se na privatnim dogovorima, bez obveze prijavljivanja posla.
"Cijene nisu javno objavljene, ne zna se tko sklapa dogovor s kim, na koje vrijeme, u vezi čega i s kakvim obvezama", objasnila je Europska komisija. Prema novim pravilima, supervizorske vlasti, među kojima je i ESMA (European Securities and Markets Authority), odsad će moći ispitati svaku europsku transakciju derivativima.
Svi takvi ugovori morat će biti prijavljeni centralnim bazama podataka, odnosno repozitorijima. Oni će pak javno objavljivati pozicije po vrstama derivativa kako bi smanjili rizike od bankrota svakog tko je uključen u ugovor. ESMA će pak nadgledati repozitorije i odobravati im ili uskratiti registraciju. Unatoč pozitivnim promjenama koje će sporazum donijeti, neki zastupnici u EP-u tvrde kako to nije dovoljno, jer sporazum još uvijek vladama članica - na inzistiranje Britanije - dopušta da stave nacionalni veto na odluke ESMA-e.
"Na temelju zahtjeva Velike Britanije, ESMA će odluku nacionalnog regulatora moći odbaciti samo na temelju jednoglasnosti. Nažalost, zemlje članice nisu bile spremne regulacijskim agencijama EU-a dati potrebne i obvezujuće ovlasti", kazao je francuski zastupnik Pascal Canfin, prenosi EU Observer.
Naravno, Europski parlament i zemlje članice još moraju službeno ratificirati ovaj sporazum prije negoli stupi na snagu.
Pročitajte još:
Foto: Flickr, Izvor: Index.hr