Prema posljednjim podacima DZS-a industrijska proizvodnja je u prosincu (prema kalendarski prilagođenim indeksima) zabilježila rast od 1,2% godišnje...
Na mjesečnoj razini također je zabilježen rast i to od 0,5%. Međutim, ukupna industrija i treću godinu za redom bilježi pad što je rezultat slabe domaće potražnje i niske konkurentnosti gospodarstva. Nakon što su posljednjih mjeseci zalihe industrijskih proizvoda bilježile razmjerno snažan rast (u prosjeku preko 8% godišnje), u prosincu je zabilježen pad od 5% na godišnjoj razini. U 2011. godini kontrakcija je iznosila 1,2%, a posljedica je pada u sve tri industrijske djelatnosti.
Promatrajući prema GIG-u podršku godišnjem padu pridonijela je proizvodnja energije (-8,7%), trajnih proizvoda za široku potrošnju (-5,1%) te intermedijarnih proizvoda (-4,5%) dok proizvodnja kapitalnih proizvoda i netrajnih proizvoda bilježi godišnji rast (11,1% odnosno 0,7%). Promatrano prema NKD-u opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija bilježi najveći godišnji pad u prošloj godini (-6,8%) a slijedi rudarstvo i vađenje (-4,8%) te prerađivačka industrija s padom od 0,1%. Najveća stopa pada prerađivačke industrije dolazi iz segmenta proizvodnje računala te elektroničkih i optičkih proizvoda koja bilježi godišnji pad od čak 54,2%. Značajniji rast proizvodnje zabilježila je proizvodnja strojeva i uređaja (+29,3%).
"Zbog razmjerno slabe domaće potražnje, za koju nije realno očekivati skoriji oporavak te usporenog oporavka na glavnim izvoznim tržištima, uz istovremene strukturne slabosti te nisku konkurentnost ni u ovoj godini ne možemo očekivati značajniji oporavak domaće industrijske proizvodnje. Štoviše, u 2012. godini očekujemo nastavak pada industrijske proizvodnje (oko 2%)", stoji u zaključku analize Raiffeisen analitičara.
Pročitajte još:
- PONOVNO LOŠE: Studeni donio blagi pad industrijske proizvodnje na godišnjoj razini
- KOMENTAR: Evo što je zapravo Hrvatska ispregovarala s EU kada je u pitanju ograničenje uvoza čelika
Foto: Flickr