PMI indeksi prerađivačkog i uslužnog sektora eurozone, prema posljednjim podacima za siječanj, pokazuju znakove oporavka predvođeni iznad očekivanim rezultatima iz Njemačke...
Naime, PMI indeks uslužnog sektora eurozone iznosio je 50,5 što je najviša razina u posljednjih 5 mjeseci (očekivano 49) dok je indeks prerađivačkog sektora iznosio 48,7 (očekivano 47,3). Najveći doprinos rastu PMI indeksa eurozone imali su njemački indeksi koji su zabilježili također rast iznad očekivanja.
Tako je PMI indeks prerađivačkog sektora iznosio 50,9 (očekivano 49) dok je PMI indeks uslužnog sektora iznosio 54,5 (očekivano 52,5). Nove industrijske narudžbe eurozone u studenom su zabilježile godišnji pad od 2,7% kako je i očekivano. Ukupnom padu spomenutog pokazatelja najviše su pridonijeli pad ostvaren u Portugalu (-25% godišnje), Švedskoj (-9,7% godišnje) te Španjolskoj (-3,3% godišnje).
Unatoč nešto nepovoljnijem sentimentu, padu dioničkih tržišta i solidnoj potražnji za jučerašnjim izdanjem dvogodišnjih američkih obveznica (bid/cover 3,75) američke obveznice nisu zabilježile bitnije promjene, pa se primjerice desetogodišnji prinos nalazi na najvišim razinama u zadnjih mjesec dana (iznad 2,07%).
Talijanske i francuske obveznice našle su se pod pritiskom smanjenog optimizma glede dogovora Grčke s privatnim investitorima. Spreadovi periferije su se proširili, a potražnja za njemačkim obveznicama porasla unatoč nešto povoljnim objavama PMI indeksa koji ulijevaju nadu u stabilizaciju gospodarstva eurozone. Danas je u fokusu sastanak FED-a, javljaju RBA analitičari.