Zadnji nacrt međuvladina ugovora o fiskalnoj disciplini predviđa mogućnost da Europski sud pravde nametne kaznu zemlji članici koja u svoj ustav ne ugradi zlatno pravilo o uravnoteženom proračunu...
Financijska pomoć za spašavanje moći će dobiti samo one zemlje koje potpišu i primjenjuju taj sporazum. Do sada su izrađene već četiri verzije nacrta toga ugovora.
Očekuje se da će čelnici EU-a na svom neformalnom sastanku 30. siječnja odobriti posljednju verziju ugovora, koji bi trebao biti potpisan na summitu u ožujku. Politička rasprava o nacrtu ugovora počet će u danas na sastanku ministara financija zemalja eurozone.
Sve zemlje koje potpišu ugovor morat će u roku godine dana u svoje ustave unijeti pravilo da proračunski deficit ne smije prijeći 0,5 posto BDP-a. U suprotnome slijedit će automatski korektivne mjere. Prvotna verzija ugovora o fiskalnoj uniji predviđala da zemlje članice mogu tužiti Europskom sudu pravde drugu zemlju ako ona ne ugradi pravilo o uravnoteženom proračunu u svoj ustav.
U novoj, četvrtoj verziji nacrta ugovora stoji da će slijediti kazna ako se neka zemlja ogluši na presudu Suda da mora uvesti tzv. zlatno pravilo. Ako sud utvrdi da zemlja potpisnica nije ispoštovala njegovu presudu, on može nametnuti novčanu kaznu koja neće premašiti 0,1 posto njezina BDP-a, stoji u nacrtu ugovora. Novac od kazni išao bi za Europski stabilizacijski mehanizam (ESM).
Pročitajte još:
- Goldman Sachs upozorava: Europi nije potrebna štednja već novi gospodarski uzlet
Foto: Flickr, Izvor: HRT