Zatvori
Poslovni Puls
16/01/2012

I nakon rezanja kreditnih rejtinga, Angela Merkel odbija prihvatiti ozbiljnost situacije u kojoj se Europa nalazi

Čini se kako Angela Merkel i dalje u potpunosti ne prihvaća ili ne želi prihvatiti ozbiljnost situacije u kojoj se Europa nalazi, čak i nakon što je S&P srezao kreditni rejting za cijeli niz država članica eurozone...

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je na kongresu svoje stranke CDU, održanom u Kielu, kako odluka o snižavanju kreditnog rejtinga za devet zemalja članica eurozone, prema procjeni agencije Standard & Poor's, potvrđuje da je "pred nama još dug put prije nego što se ponovno uspostavi povjerenje investitora", prenosi HRT.

"Također je očito da smo se na odlučan način angažirali na tom putu prema stabilnoj valuti, solidnijim financijama i trajnom ekonomskom rastu", rekla je njemačka kancelarka, nastojeći relativizirati važnost odluke Standard & Poor'sa, baš kao što je dan prije učinio i ministar financija Wolfgang Schaeuble.

"Ističem kako je riječ o odluci samo jedne od triju agencija. Odluku smo primili na znanje, no nije nas iznenadila", rekla je kancelarka. Nakon jednog novinarskog pitanja izrazila je žaljenje što odluka agencije Fitch, o tome da se za Francusku održi rejting AAA vjerojatno do kraja godine, nije naišla na toliko zanimanje medija.

Da Angela, sada su kao mediji krivi za sve?

Njemačka kancelarka kao da je propustila pročitati poduže S&P-ovo obrazloženje rezanja kreditnog rejtinga. Tamo S&P-ovi analitičari zaključuju kako europski zakonodavci i dalje ne prihvaćaju činjenicu da postojeća kriza nema korijene isključivo u neodgovornom ponašanju zemalja s europske “periferije”, već da je riječ o puno složenijoj neravnoteži i neravnomjernoj konkurentnosti između “jezgre” eurozone i “periferije”.

Bez obzira na S&P-ovo upozorenje, Mekel u razgovoru za radio postaju "Deutschlandfunk" tvrdi kako Grčka i sve druge zemlje s "europske periferije" moraju prvo provesti strukturalne reforme i provesti"bolne rezove", a tek onda uz pomoć MMF-a i Europe ostvariti gospodarski oporavak.

Pitanje je samo hoće li inzistiranje na velikoj štednji i "stezanju remena" cijelu Europu na kraju dovesti na sam rub gospodarske i političke stabilnosti?

Možemo se samo nadati da svi zajedno imamo dovoljno vremena da uopće dođemo do faze poticanja novog gospodarskog rasta u financijski devastiranim zemljama članicama eurozone.

Pročitajte još:

- Naprasno prekinuti pregovori s bankama i kreditorima – Grčka punom brzinom juri u bankrot!

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram