Iako nije riječ o direktnom porezu na banke, Slavko Linić i njegovo tim navodno spremaju Zakon koji će dramatično srezati dobit "domaćim" bankama...
Novi hrvatski ministar financija Slavko Linić koji je najavio stečaj 20.000 domaćih tvrtki - zamislio je to kroz brze stečajne postupke u kojima će vjerovnici, što su najčešće banke, morati preuzeti odgovornost za financijsku konsolidaciju. Kako će ih natjerati na to? Uvođenjem visokog poreza na imovinu u stečaju i novim Zakonom o financijskom poslovanju, doznaje T-Portal.
Ministar financija zagovornik je tzv. američkog modela stečaja koji "prisiljava" vjerovnike i dužnike da se pokušaju dogovoriti u izvansudskim nagodbama prije pokretanja stečaja ili tijekom njega. Ne uspiju li se dogovoriti, posredovala bi država, što u praksi znači da bi banke morale ući u vlasničku strukturu poduzeća ili otpisati dugove.
"Stečajni zakon se mora promijeniti, u to nema sumnje. Treba ići prema američkom pristupu da se prebaci odgovornost na vjerovnike i ide na prisilnu pogodbu vjerovnika i dužnika. U tom smislu bi bankama mogla nastati velika šteta jer će se naći u situaciji da moraju otpisivati svoja potraživanja", komentirao je za T-Portal plan Ministarstva financija ekonomski analitičar Damir Novotny.
Hoće li se Linić zaista usuditi udariti na moćni bankarski sektor - tek treba vidjeti...
Najveće hrvatske bankarske grupacije i prošle su godine, bez obzira na sveopću krizu, poslovale sjajno...
PBZ Grupa je u prvih devet mjeseci prošle godine ostvarila neto dobit od 941,9 milijuna kuna, dok je Zaba isto vremensko razdoblje okončala s dobiti nešto većom od 1 milijardu kuna.
Pročitajte još:
- UniCredit je u velikim problemima – može li hrvatska država pokušati preuzeti Zagrebačku banku?
- Slavko Linić potpuno neočekivano: Možda ćemo prodati Croatia osiguranje i Hrvatsku poštansku banku!