Tektonske promjene u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji...
Kineski vanjskotrgovinski suficit prošle je godine pao na 155 milijardi dolara, što je najniža razina još od 2005. godine. Financial Times piše kako je ovako drastičan pad suficita rezultat usporenog globalnog gospodarskog rasta i rastuće domaće potražnje. Vanjskotrgovinski suficit 2010. godine iznosio je 181,51 milijardu američkih dolara.
Izvoz je prošle godine ostvario godišnji rast od 20,3 posto na 1,899 bilijuna dolara u odnosu na rast od 31,3 posto u 2010. godini. Slična stvar dogodila se i s uvozom koji je u 2011. godini rastao po stopi od 24,9 posto na 1,743 bilijuna dolara, što je dramatično sporije u odnosu na rast od 38,8 posto pretprošle godine.
Analitičari očekuju kako će se rast kinskog izvoza ove godine dodatno usporiti - zbog usporenog oporavka američkog gospodarstva i europskih dužničkih problema. Rast kineskog BDP-a također će zabilježiti dramatično usporavanje.
Po prvi put u posljednjih 10 godina, rast BDP-a mogao bi pasti ispod 9 posto. Jedan analitičar kineske vlade nedavno je kazao kako će Kina ove godine ostvariti rast od 8,5 posto, što bi moglo izazvati tektonske promjene u zemlji s 1,3 milijarde stanovnika koja tek prolazi proces žestoke urbanizacije.
Pročitajte još.
- Velike promjene u Kini: Granica siromaštva s 55 centi podignuta na 1 dolar na dan