Glavni ekonomski analitičar Societe Generale - Splitske banke u intervjuu za tjednik Lider nastavio je sa svojim crnim ekonomskim prognozama za 2012. godinu...
Zdeslav Šantić očekuje veliku volatilnost na svjetskim deviznim tržištima što bi moglo dovesti do "valuntog rata".
"Svjetska devizna tržišta iduće godine vjerojatno će obilježiti velika volatilnost. Osim zabrinutosti glede stabilnosti eura, postoji realna opasnost da će se problemi strukturne prirode i fiskalne nediscipline pokušati riješiti primarno kroz monetarne stimulanse. Tako bi tijekom iduće godine ponovno češće mogli pričati o terminu 'valutni rat'. Bez obzira na mogućnost smanjenja kreditnog rejtinga zemlje te smanjenog priljeva inozemnog kapitala, značajnije promjene razine tečaja euro/kuna u odnosu na trenutne razine ne očekujemo. Središnja banka ima dovoljno instrumenata i manevarskog prostora da i u slučaju eksternih poremećaja osigura stabilnost tečaja, no 'snagu' domaće valute na duži rok ipak određuje fiskalna politika i spremnost da se osigura dugoročna stabilnost javnih financija", ističe Šantić za Lider.
Kada je u pitanju Hrvatska, Šantić ne očekuje neki veliki pozitivni preokret..
"U uvjetima kada se u eurozoni očekuje pad gospodarske aktivnosti na godišnjoj razini, barem tijekom prve polovice iduće godine, teško je očekivati rast BDP-a u Hrvatskoj iduće godine. Također, situacija na globalnim financijskim tržištima vodi manje dostupnom i osjetno skupljem zaduživanju svih domaćih sektora, što stvara dodatni pritisak na gospodarsku aktivnost. Također, u nadolazećem razdoblju morat će se pristupiti oštroj fiskalnoj konsolidaciji, što će s obzirom na visok značaj države u domaćem gospodarstvu predstavljati određeni 'šok' za gospodarstvo. Stoga, tijekom iduće godine ne isključujemo mogućnost pada BDP-a za oko 2 posto. Nadalje, izgledno je daljnje pogoršanje trendova na domaćem tržištu rada. Naime, nije završeno restrukturiranje brodograđevne industrije, kao ni ostalih sektora u prerađivačkoj djelatnosti, što će doprinijeti daljnjem smanjenju zaposlenosti. Sličan utjecaj na tržište rada može se očekivati i od nastavka procesa konsolidacije u uslužnim djelatnostima", prognozira Šantić koji je nedavno upozorio kako Hrvatskoj početkom iduće godine prijeti gubitak kreditnog rejtinga.
Pročitajte još:
- Zdeslav Šantić: Ako eurozona uđe u novu recesiju Hrvatska je također neće moći izbjeći!
- Što bi mi bez Zdeslava Šantića: Hrvatski BDP iduće će godine ostvariti pad od visokih 2,1 posto!