Zatvori
Poslovni Puls
21/12/2011

OVO MORA PRESTATI: Svaki hrvatski radnik godišnje izdvaja 6.900 kuna za državne potpore!

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja objavila je da su državne potpore u 2010. iznosile 9,5 milijardi kuna - deset posto više u odnosu na godinu prije...

Međutim, problematično je da je taj rast išao u smjeru poticanja prometa i poljoprivrede, a ne za potporu istraživanja, razvoja, kulture i zaštite okoliša. Zemlje EU koriste državne potpore kao sastavni dio svoje industrijske politike i ulažu u sektore koji im donose ekonomski rast i razvoj, a Hrvatska većinu od 1,5 milijardi kuna namijenjenih prometu koristi samo za saniranje gubitaka i održavanje poslovanja HŽ-a, HAC i dr.

"Mi se moramo preorijentirati, preusmjeriti, moramo aplicirati i spremiti programe za korištenje sredstava europskih fondova. U suprotnom, vrlo teško ćemo ostvariti rast i povećanje njegove konkurentnosti, bez obzira o kojem se sektoru radi. Udio državnih potpora u BDP-u je s 2,59 posto u 2009. godini porastao na 2,85 posto u 2010. godini, a iznos državne potpore po zaposlenom u godinu dana je sa 6000 kuna skočio na 6.900 kuna, tako da danas hrvatski radnik godišnje za potpore daje znatno više od jedne prosječne plaće. Državne potpore u Hrvatskoj i dalje su visoke, pogotovo u usporedbi s državama EU koje su lani za potpore bez željezničkog prometa izdvojile 0,6 posto BDP-a. U 2011. se u Hrvatskoj ne očekuju nikakve bitne promjene", kazala je predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec.

Molim!? 6.900 kuna po radniku!? Pa to je jednostavno neizdrživo...

Pitanje je koliko je izvediva najava iz nove Vlade da će se dosadašnji proces privatizacije brodogradilišta poništiti i krenuti iznova jer Hrvatska je potpisivanjem Ugovora o pristupanju EU preuzela jasnu obvezu da brodogradilišta mora privatizirati do ulaska u EU sredinom 2013. godine.

Državne potpore za brodogradnju iznosile su u 2010. godini 1,24 milijarde kuna, pri čemu treba napomenuti da je država gotovo potpuno prestala subvencionirati brodogradnju, za što je izdvojeno svega četiri milijuna kuna, ali su zato sva ostala sredstva otišla na državna jamstva. Tako su izdana jamstva s 870 milijuna kuna u 2009. skočila na 1,240 milijardi kuna u 2010. godini, od čega 772 milijuna kuna otpada na protestirana (aktivirana) jamstva. Udio državnih jamstava za brodogradnju time je prešao 13 posto od ukupnih državnih potpora.

Pročitajte još:

- Možda ovo neće biti lako za progutati, ali brodogradnja nije naša strateška industrijska grana

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram