Središnje banke ključnih svjetskih gospodarstava poduzele su koordinirane mjere kako bi ublažile manjak likvidnosti u svjetskom financijskom sustavu...
Europska središnja banka (ECB), američka središnja banka Fed, britanska središnja Bank of England (BoE) i središnje banke Kanade, Japana i Švicarske dogovorile su da će za 0,5% sniziti cijenu privremenih dolarskih zajmova bankama. Nova niža kamata primjenjivat će se od ponedjeljka u svim operacijema središnjih banaka, prenosi HRT.
Najavljene su i mjere koje bi komercijalnim bankama trebale osigurati pristup gotovini u bilo kojoj valuti ako to budu zahtijevale prilike na tržištu, kroz uspostavu privremene mreže recipročnih aranžmana valutne razmjene među središnjim bankama. U uvjetima naglog širenja europske dužničke krize svjetski financijski sustav počeo je pokazivati znakove nove krize likvidnosti, nalik onoj koja je uslijedila nakon sloma američke investicijske banke Lehman Brothers.
Mogućnost da jedna ili više europskih vlada objave insolventnost potpirila je strah od šoka u svjetskom financijskom sustavu koji bi uzrokovao teške gubitke u bankama, recesiju u SAD-u i Europi i još jednu krizu na tržištima kredita. Istodobno ministri financija eurozone u Bruxellesu raspravljaju o spasu eura. Navodno je postignut dogovor kako će ojačati Fond za zaštitu eura, no najvjerojatnije neće uspjeti za njega prikupiti priželjkivanih tisuću milijardi eura.
Pročitajte još:
- Maske su pale: EFSF može spasiti Europu isto kao što Yugo može pobijediti na Formula 1 utrci
Foto:Flickr