Konačni su podaci potvrdili realan rast gospodarstva Njemačke u Q3 od 2,5% godišnje. Rast BDP-a podržan je iznadočekivanim rastom izvoza od 2,5% (očekivano 1,6%) i potrošnje države od 0,6% (očekivano 0,2%)...
Zabilježen je i neočekivan rast (po prvi put u posljednjih pet mjeseci) IFO indeksa poslovne klime u Njemačkoj koji je u studenom iznosio 106,6.
Unatoč mjerama štednje i zabrinutosti da bi zemlja mogla potonuti u recesiju povjerenje potrošača u Italiji u studenom je zabilježilo neočekivani rast te je iznosilo 96,5. Rast gospodarstva Velike Britanije u Q3 je iznosio 0,5% godišnje podržan rastom potrošnje države od 0,9%, iako se očekivo rast od 0,5 posto.
Američko tržište jučer je bilo zatvoreno zbog Dana zahvalnosti. Europskim tržištem i dalje dominira pesimizam, neizvjesnost i visoka averzija prema riziku. Ipak, cijene njemačkih obveznica ponovno su zabilježile korekciju uz rast 10-godišnjih prinosa na najvišu vrijednost u posljednja 4 tjedna (2,26%). Posljedica je to špekulacija o mogućem gubitku statusa sigurnog utočišta budući da Njemačka odlučno odbija mogućnost izdavanja zajedničkih obveznica eurozone i ne prihvaća ulogu ECB-a kao zajmodavaca u krajnjoj nuždi.
Rejting agencija Fitch snizila je rejting Portugalu za jednu razinu, na "BB+" s negativnim izgledima zbog visoke razine duga, fiskalnih neravnoteža i slabih gospodarskih izgleda. Rast prinosa perifernih članica eurozone (10-godišnji talijanski prinos premašio je 7,1%) pratili su i prinosi francuskih obveznica, prenose RBA analitičari.