Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku proizvođačke cijene ukupne industrije bilježe ponovno usporavanje rasta...
Naime, nakon godišnjeg rasta od 7,1% zabilježenog u rujnu, proizvođačke cijene za ukupnu industriju porasle su u listopadu za 6,8% u odnosu na isti mjesec prošle godine. Pri tome, još uvijek veći rast cijena zabilježen je na nedomaćem tržištu gdje je godišnji rast iznosio 7,6% iako zabilježena stopa predstavlja usporavanje stope rasta, dok su na domaćem tržištu cijena ukupne industrije porasle 6,3% godišnje što ujedno predstavlja i intenziviranje stope rasta. Glavni generator rasta proizvođačkih cijena industrije od 0,3% na mjesečnoj razini u potpunosti su cijene na domaćem tržištu koje bilježe rast od 0,6% dok je na nedomaćem tržištu zabilježen pad cijena od 0,4% mjesečno.
Rast cijena energije i dalje ima značajan utjecaj na ukupan rast cijena kako na domaćem tako i na nedomaćem tržištu. Izuzmemo li energiju proizvođačke cijene na domaćem tržištu bilježe rast od 3,2% godišnje dok na nedomaćem tržištu bilježe rast od 4,4 posto. Povećanje cijena energije prvenstveno je posljedica rasta proizvođačkih cijena naftnih derivata te cijena u vađenju sirove nafte i prirodnog plina. Promatrano prema GIG-u najveći godišnji rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu zabilježen je u segmentu energije (+14,6%) kao i na mjesečnoj razini gdje je zabilježen rast od 1,3 posto.
Prema područjima i odjeljcima NKD-a godišnjem rastu cijena na domaćem tržištu najviše su pridonijele više cijene u kategoriji rudarstva i vađenja koje bilježe značajno ubrzanje rasta cijena od 16,2% godišnje. Pri tome se ističe rast cijena u segmentu vađenja nafte i prirodnog plina koje bilježe godišnji rast od 24,7 posto. Cijene prerađivačke industrije također bilježe godišnji rast na domaćem tržištu i to od 6,5% koje su prvenstveno posljedica rasta cijena u segmentu proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+29,1% godišnje), proizvodnje kemikalija i kemijskih proizvoda (+7,2% godišnje) te proizvodnje metala (+8,8% godišnje).
RBA analitičari:
Do kraja godine možemo očekivati pojačan utjecaj rasta cijena energenata u odnosu na prošlu godinu, te utjecaj i drugih sastavnica (prvenstveno proizvodnja prehrambenih proizvoda) na ukupan rast proizvođačkih cijena industrije. Podaci za prvih devet mjeseci pokazuju da snažnije prelijevanje rasta proizvođačkih cijena na potrošačke i dalje izostaje s obzirom da se domaća potražnja još uvijek nije značajnije oporavila.