Poslovni Puls
26/10/2011

Rusija postala najveći proizvođač sirove nafte, ali u svijetu očekivano pada potražnja za naftom

Nakon što je cijena nafte tipa WTI početkom listopada pala ispod 80 dolara po barelu, a tipa Brent ispod 102 dolara po barelu, do kraja mjeseca cijene značajno porasle - iznad 90, odnosno iznad 110 dolara po barelu...

POVEZANE OBJAVE:

Određeni utjecaj na rast cijena imalo je blago poboljšanje raspoloženja na svjetskim tržištima zbog očekivanja da bi čelnici eurozone mogli uskoro iznaći sveobuhvatnije rješenje dužničke krize u eurozoni. Međutim, većina pokazatelja govori da bi u idućoj godini prosječna cijena nafte mogla biti niža nego u ovoj godini.

Naime, s obzirom da izgledi gospodarskog rasta ukupnog svjetskog gospodarstva pokazuju usporavanje rasta u 2012. godini, potražnja za naftom bi trebala također oslabiti, što bi rezultiralo smanjenjem cijena. Nadalje, geopolitička nestabilnost u Sjevernoj Africi i na Bliskom istoku, koja je potaknula razmjerno snažan rast cijena početkom ove godine, polako izlazi iz fokusa tržišta. Velika razlika između WTI i Brent cijene u srednjem bi se roku trebala smanjiti, nakon što se u SAD-u povećaju kapaciteti za prijenos nafte do Meksičkog zaljeva, čime bi se smanjilo gomilanje zaliha u mjestu Cushing.

Okončanje sukoba u Libiji pozitivno je utjecalo i na proizvodnju nafte te članice OPEC-a. Pomalo iznenađujuće brzo, proizvodnja nafte u Libiji već se sada vratila na razine od oko 30% proizvodnje iz siječnja ove godine, a do kraja prve polovine sljedeće godine mogla bi dosegnuti 80% proizvodnje iz siječnja, što će malo smanjiti pritisak na proizvodnju Saudijske Arabije, koja je od početka sukoba u Libiji preuzela najveći dio nadoknade. Međutim, očekivanom blagom rastu proizvodnje u 2012. u odnosu na 2011. značajno će pridonijeti trenutno najveći proizvođač sirove nafte - Rusija, koja u ovoj godini bilježi najveću proizvodnju od raspada Sovjetskog Saveza.

RBA analitičari:

Konačno, očekujemo blago usporavanje rasta potražnje za sirovom naftom uslijed očekivanog usporavanja gospodarskog oporavka. Nepovoljnim kretanjima već sada pridonosi usporavanje rata potražnje za naftom u dvjema najvećim potrošačima sirove nafte na svijetu - Kini, koja je počela bilježiti stope pada potražnje na mjesečnoj razini, i SAD-u, koji je u trećem tromjesečju zabilježio smanjenje potražnje osobito za tekućim gorivima.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram