U trenucima kada cijeli svijet bruji o drastičnom usporavanju svih ekonomskih pokazatelja, a grčki bankrot prijeti globalnom bankarskom sustavu - vijest o snižavanju prognoze za rast hrvatskog BDP-a zaista ne bi trebala nikoga iznenaditi...
Analitičari PBZ-a u svom su posljednjem tjednom izvješću snizili prognozu za rast hrvatskog BDP-a u 2011. godine s 1,0 na 0,7 posto. Kao razlog navode "šarolike" domaće ekonomske pokazatelje (rast trgovine na malo i industrijske proizvodnje od svega 1% u srpnju, obećavajući rast robnog izvoza od 4,6% nakon dva uzastopna mjeseca pada, daljnji pad uvoza od 4,7% te, iako nemamo podataka, nastavak
negativnih kretanja u građevini) u kombinaciji s očekivanim gospodarskim usporavanjem u zemljama Europske Unije.
Analitičarka PBZ-a Ivana Jović očekuje da će treći kvartal donijeti prvu stopu rasta izvan granica statističke greške, dok kretanja u okruženju navode na očekivanje ponovnog usporavanja u posljednjem ovogodišnjem kvartalu.
"Ekonomska situacija našeg najznačanijeg trgovinskog parnera Italije, ali i usporavanje drugih europskih tržišta nije nimalo obećavajuća i u kombinaciji s vrlo niskom domaćom potražnjom (visoka nezaposlenost, nužnost strukturnih reformi koje u kratkom roku mogu negativno djelovati na rast) ne daje nam puno optimizma niti za kretanja u 2012. godini. Naše je trenutno očekivanje da će naredna godina donijeti gospodarski rast od oko 1,5% uz naglašene rizike da taj rast bude i manji. Činjenica je i da će kalendarski kasni parlamentarni izbori pomaknuti proračunski proces što stvara dodatnu neizvjesnost u pogledu očekivanih fiskalnih kretanja u narednoj godini što je posebno važno pitanje na koje se referiraju rejting agencije. Uglavnom, očekuje nas gospodarski zahtjevna godina s rizikom niza vanjskih i unutarnjih šokova poput procesa prilagodbe predstojećem pristupanju zajedničkom tržištu EU", piše Jović.
I dok PBZ-ovci očekuju rast BDP-a od samo 0,7 posto, za očekivati je da će i vlada Jadranke Kosor uskoro sniziti svoju službenu prognozu koja još uvijek govori o iznimno optimističnom scenariju rasta BDP-a od 1,5 posto do kraja godine što u ovom trenutku možemo proglasiti znanstvenom fantastikom.