Lani je obiteljski smještaj s 550.000 legalnih postelja ostvario trećinu turističkog prihoda Hrvatske - oko 2,1 milijardu eura. Ovoga ljeta dobar dio iznajmljivača može se pohvaliti da su im kapaciteti bolje popunjeni, i to pet do deset posto...
Kako se ovoga ljeta dobar dio iznajmljivača može pohvaliti da su im kapaciteti bolje popunjeni, i to pet do deset posto, osim na nekim udaljenijim otocima, procjenjuje se da će tzv. amatersko bavljenje turizmom donijeti oko 100 milijuna eura višu zaradu nego lani.
Dnevni najam apartmana za četiri osobe u kategoriji tri zvjezdice, a takvih je većina na našoj obali, ovoga ljeta košta između 80 i 100 eura. Prosječno je obiteljski smještaj popunjen nešto više od 40 dana godišnje, a oni koji se ozbiljnije bave tim poslom puni su i 90 dana. To amatersko bavljenje turizmom mnogima donosi lijep prihod, posebice ako iznajmljuju više apartmana i soba te pritom nude i prehranu.
"Velik broj tih postelja i sada se ilegalno iznajmljuje unatoč opasnosti od kazni nadležnih inspekcijskih službi, a bit će legalizirane ulaskom naše zemlje u EU. Tom iznajmljivačkom potencijalu treba pribrojiti i milijun postelja u 250.000 kuća za odmor u vlasništvu naših građana, koje bi također što prije trebalo legalno staviti u službu turizma, za što nam nedostaje bolja zakonska regulativa", navodi predsjednik Udruženja iznajmljivača obiteljskog smještaja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Nedo Pinezić i dodaje kako Hrvatska ima dovoljan potencijal, pa ne bi bilo previše i da se svaki od 4,3 milijuna stanovnika bavi iznajmljivanjem turističkog smještaja.
Pročitajte još:
- Novi trend u metropoli – pretvaranje stanova u turističke apartmane!
Foto:Teklic.hr