Osnivač najpoznatijeg domaćeg "job" portala MojPosao, bivši broker i jedan od najaktivnijih ulagača na domaćem dioničkom tržištu prekjučer je na svom blogu napisao kratki komentar o aktualnim zbivanjima na svjetskom financijskom tržištu...
Iznimno zanimljiv komentar g. Nenada Bakića prenosimo u cijelosti:
Moja su ‘promišljanja’ o ovako velikoj temi zasigurno nisu posebno značajna (o onome o čemu se ne može govoriti, trebalo bi šutjeti), ali evo čisto iz socijalne prisile nekoliko teza i mojih iskustava.
1. Uvjeren sam da trenutni događaji nisu odraz nerješivog fundamentalnog, strukturalnog globalnog problema. Naime, jesu u klasičnom smislu manje-više statičke ravnoteže: Zapad je bio na definitivno neodrživom putu potrošnje, vidljivo iz jasnih parametara kao što je osobna i državna potrošnja, lažna ‘vrijednost’ imovine itd., ali i iz okolnosti za koje znamo da su iznimnog utjecaja. Kao što je demografski problem, koji utječe ne samo na pitanje mirovina i mirovinskih fondova, nego na ukupnu strukturu ekonomije. On je velik i blizu je. Rrecimo, mislim da je RH trenutna stopa rađanja po ženi oko 1,35, a za održanje populacije je potrebno oko 2,1. Slično je na cijelom Zapadu. A o problemu se ne priča jer nije ovdje sutra (nego ‘tek’ prekosutra), i prekompleksan je da bismo o njemu znali decidirano govoriti.
Ali dinamički i u cjelini, svijet je u ravnoteži. Cijeli svijet nije trošio više nego je imao. Nego su neki radili jeftino za neke druge. Fundamentalno pitanje je, naravno, što je za njih ‘prejeftino’.
Globalni rast produktivnosti i stvorene vrijednosti je nevjerojatan. Zaista smo u povijesnom singularitetu, kad eksponencijalni rast naprosto može ‘eksplodirati’ s nesagledivim pozitivnim posljedicama. Fundamentalno, svjetsko bogatstvo naprosto mora nastaviti rasti jako brzo. (A dionice su glavni ‘claim’ na njega.)
2. Zanimljivo je da su, nakon što su američke obveznice degradirane, investitori počeli kupovati njih i prodavati većinu druge imovine, tako da su im cijene porasle. Također je paradoksalno da je upravo S&P koji se ‘proslavio’ dajući neutemeljene AAA preporuke za instrumente koji su bili velik dio uzroka financijske krize, i tako naveo biorkrate, alibi-investitore (odlično opisano u The Big Short M. Lewisa) da ih neselektivno kupuju, sada jednako tako navodi iste da prodaju neke financijske instrumente. Rekao bih da je ovo snižavanje ratinga zapravo ponajviše PR-ovski potez S&P-ja (‘Pokazat ćemo da smo ipak čvrsti dečki i da znamo dati negativnu ocjenu, a ne samo pozitivne’).
3. Sjećam se, kad su se (globalno) dionice oporavljale zadnji put, da sam tješio upravitelje nekih velikih fondova kako je S&P500 prešao ‘magičnih’ 1111,11 (imao sam sreću dva puta uhvatiti upravo tu brojku kao screen shot). I tada smo svi bili sretni s time. S druge strane, teško mi je zamisliti da bi ovaj pad bio uzrokovan stvarnom vjerom u fundamentalnu opravdanost cijena na tim razinama. Nego da je uvjetovan manje-više mehaničkim tržišnim utjecajima. Ali s druge strane, nejasno je koliko dugo ti ‘mehanički’ razlozi mogu trajati. Primjerice, moguće je da će upravo danas u Hrvatskoj puknuti neki maržni krediti.
4. Osobno, ne sjećam se kad sam bio ovako miran kod jačih padova dionica. Jednim dijelom, već viđeno nas čini jačima. Drugim dijelom, uspio sam izgraditi portfelj koji se sastoji većinom od dionica (kupljenih po dobrim cijenama) čiji fundamenti su takvi da (kao što kaže Buffett) mogu te dionice bez pretjeranog uzrujavanja imati čak i kad bi se burza zatvorila ne nekoliko godina. To pokazuje još jednu superiornost ulaganja po fundamentima umjesto špekulativno.
5. Smatram da će u konačnici – nekima apsurdno – kao tzv. "safe haven" biti prepoznate baš dionice. Jer naravno, pitanje je što znači ‘vratiti dug’. On može biti vraćen, ali potpuno degradiran inflacijom (pa je dakle pitanje na što se u stvari odnosi AAA – na nominalu ili vrijednost nominale). Ali dionice omogućavaju praktički jedini stvarni ‘claim’ na realnu vrijednost i njen rast.
6. Jučer sam intenzivno kupovao neke dionice. Izgledalo mi je kao da na nekim dionicama neki investitori kupuju kao da ‘brane cijenu’ (mali agresivni nalozi i na koncu relativno mali prometi). Ja sam kupovao da kupim.
Foto:HTV