Prema rezultatima ovogodišnjeg drugog vala istraživanja GfK Barometar (06/2011.) naša kućanstva ne očekuju neko poboljšanje životnih uvjeta slijedećih godinu dana...
O potrošačkoj klimi u Hrvatskoj može se reći tek da oko 6 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana. Zatim, 45 posto kućanstava smatra da su ostali na istom. Ipak, za gotovo polovinu kućanstava (48%) njihovo sadašnje financijsko stanje je lošije nego prije godinu dana.
Izraženo uobičajenom prosječnom ocjenom (od 1/znatno gore do 5/znatno bolje) financije kućanstva za slijedećih 12 mjeseci iznose tek 2,8. Za proteklih godinu dana najlošiju ocjenu dali su ispitanici u Like, Korduna i Banovine te Istre, Primorja i Gorskog Kotara (preko 50% kućanstava navodi lošiju financijsku situaciju) s prosječnom ocjenom od samo 2,2 odnosno 2,4.
U slijedećih godinu dana oko 14 posto kućanstava se nada da će im financijska situacija biti barem malo bolja. Oko 53 posto kućanstava procjenjuje da će im financijska situacija ostati približno ista, ali čak 29% kućanstava ocjenjuje da će im biti lošije. Negativan trend najviše ističu ispitanici u sjevernoj Hrvatskoj – 39% smatra da će im financije biti lošije (prosječna ocjena 2,6) dok oko 29% kućanstava u Slavoniji i Istri s Primorjem smatra da će njihove financije kućanstva biti loše (prosječna ocjena 2,7).
U Hrvatskoj kućanstva koja se najviše moraju dodatno zaduživati su u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj (oko 10%), a tu ima i najviše kućanstava koja jedva spajaju kraj s krajem (56%). Za smanjenjem postojeće štednje poseglo je najviše kućanstava u Zagrebu s okolicom i Dalmaciji (po 14%).
Gotovo polovina kućanstava ne vjeruje u bolju gospodarsku situaciju u narednih godinu dana. Kućanstva koja se nadaju malo boljoj gospodarskoj situaciji najmanje su zastupljena u Slavoniji (samo 5%) a najviše u Zagrebu (14%).