S američkog tržišta rada u petak su došle pomalo razočaravajuće vijesti...
Naime, u lipnju je zaposlenost porasla tek za 18 tisuća, što je manje nego u svibnju kada je porasla za 25 tisuća radnih mjesta te daleko manje od očekivanja za lipanj (105 tisuća novih radnih mjesta). Nadalje, stopa nezaposlenosti porasla je s 9,1% na 9,2%, dok je tržište očekivalo da neće biti promjene.
Veleprodajne zalihe u SAD-u u svibnju su porasle 1,8%, što je više od očekivanja. Suficit tekućeg računa bilance plaćanja u Njemačkoj smanjio se u svibnju na 6,9 milijardi eura, što je tek 0,1 milijardu manji suficit od očekivanog. Međutim, suficit vanjskotrgovinske bilance porastao je iznad očekivanja tržišta te je u istom mjesecu dosegnuo 14,8 milijardi eura, zahvaljujući većem rastu izvoza od uvoza.
Rast prinosa američkih državnih obveznica zabilježen sredinom prošlog tjedna nije se uspio održati unatoč solidnim ekonomskih pokazateljima. Do kraja tjedna glavni pritisak na pad prinosa dolazi od europske dužničke krize. Ista kretanja bilježili smo i kod njemačkih državnih obveznica, a sam kraj tjedna donio je razočaravajuće objave s američkog tržišta rada koje su stvorile su dodatan snažan pritisak na američke i njemačke prinose.
Danas je u fokusu poseban sastanak čelnika EU i ESB-a glede potencijalnog širenja zaraze na Italiju. U ovom tjednu teško je očekivati poboljšanje tržišnog sentimenta. Nizozemska, Njemačka i Italija izdaju obveznice na primarnom tržištu, dok je kalendar objavljivanja podataka relativno skroman, prenose RBA analitičari.