Konferencija "Monetarna politika u procesu ulaska Hrvatske u EU" održana jučer u Zagrebu potvrdila je ono što već svi jasno znamo. Hrvatsko je gospodarstvo na koljenima - a neki će reći i pred potpunim slomom...
"U Hrvatskoj se umjesto centralizacije kapitala dogodio proces deindustrijalizacije. Lažni monetarizam i neodgovarajuće otvaranje stranoj konkurenciji uništili su ekonomiju i Hrvatska danas više liči na koloniju iz 19. stoljeća, nego na zemlju u 21. stoljeću. Ukoliko ne promijeni ekonomsku politiku, kreće se prema grčkom scenariju ili slučaju Indije u 19. stoljeću, čiju je pretkolonijalnu industriju uništila britanska vladavina", rekao je pred okupljenima Dragoljub Stojanov, predavač na Sveučilištu u Rijeci.
A ako ste mislili da je stanje u Sloveniji bolje, moramo Vam javiti da se varate. Barem smo takav dojam stekli slušajući predavanje slovenskog ekonomskog analitičara Jože Mencingera.
Slovenski vanjski dug je u samo tri godine (od 2005. do 2008. godine) narastao s 0 na 10 milijardi eura.
"Danas se moramo suočiti s posljedicama kockarskog razdoblja i virtualnog blagostanja, kada smo pretjerano razvijali samo dva sektora, financije i građevinu, koji su rasli po stopama od 15 posto. Morat ćemo prodati i poduzeća za što ranije nismo željeli ni čuti. Nismo uspjeli provesti ni mirovinsku reformu već samo produljiti radni vijek. Sada smo u fazi oporavka, rast nezaposlenosti je zaustavljen, a inflacija niža nego u eurozoni", tvrdi Mencinger.
Što se tiče Hrvatske - Mencinger kaže kako se moramo manje fokusirati na proračunski deficit, a više na neto vanjski dug.
A mi se sada možemo nastaviti baviti problematikom kipova od 39 metara...
Pročitajte još:
- Niall Ferguson: Hrvati, prekasno dolazite na EU party, svi su glavni gosti već otišli