Proizvođačke cijene eurozone zabilježile su manji godišnji rast od očekivanog u svibnju (6,2%), dok na mjesečnoj razini, nakon zabilježenog rasta u mjesecu prije, bilježi pad od 0,2 posto...
U zadnjih tjedan dana cijene sirove nafte na svjetskim tržištima (s isporukom u sljedećem mjesecu) počele su blago rasti pa je nafta tipa Brent porasla sa 106 na 112 dolara po barelu, a tipa WTI s 91 na 95 dolara po barelu. Na rast cijena nafte utjecalo je prihvaćanje mjera štednje u grčkom parlamentu, čime je malo popustio strah od značajnog usporavanja gospodarskog oporavka u eurozoni.
U nedostatku važnijih ekonomskih objava i blagdana u SAD-u tržišna kretanja na početku tjedna uglavnom su bila određena vijestima vezanim uz drugi paket financijske pomoći Grčkoj. U fokusu je bilo izviješće rejting agencije S&P glede prijedloga francuskih banaka o reprogramiranju grčkih dugova. S&P je upozorio da bi prihvaćanje francuskog plana značilo selektivnu insolventnost. Obzirom da su neke druge europske države razmatrale francuski model tržište je reagiralo negativno, porastom averzije prema riziku i širenjem spreadova perifernih članica eurozone u odnosu na referentne vrijednosnice.
Na europskom tržištu danas bi objava PMI indeksa prerađivačkog sektora u perifernim članicama mogla utjecati na tržišna kretanja. Očekujemo rast indeksa u Italiji, pad u Španjolskoj i Irskoj. U SAD-u očekujemo objavu tvorničkih narudžbi, koje bi u svibnju trebale bilježiti rast u odnosu na prethodne mjesece, prenose RBA analitičari.