Zatvori
Poslovni Puls
02/07/2011

Privremeno rješavanje grčke krize ohladilo cijene zlata na svjetskim tržištima

Cijena zlata u četvrtak se spustila ispod 1500 dolara za uncu, i time se vratila na razinu iz druge polovice svibnja. Zlato se na svjetskim burzama trenutno kreće u cjenovnome rasponu između 1495 i 1500 dolara, što predstavlja pad od oko pola postotka u odnosu na prosječnu cijenu iz prethodnoga trgovinskoga dana...

Odluka grčkoga parlamenta da proširi kolekciju kriznih mjera kojima se nastoji obuzdati državni dug unatoč žestokim protestima na ulicama diljem Grčke svakako je doprinijela jačanju kratkoročnoga povjerenja investitora u konvencionalne ulagačke oblike poput dionica i obveznica, zbog čega su plemenite kovine ponešto izgubile na atraktivnosti.

SrebroZlato:

Također, jučer je i službeno završen program kontroliranoga oslabljivanja američkog dolara ("quantitative easing") što ga je američka središnja banka FED započela prije osam mjeseci upumpavanjem 600 milijardi američkih dolara u globalni monetarni sustav. O nastavku politike kreiranja novih količina primarne emisije dužnosnici FED-a ne govore otvoreno, premda ne isključuju mogućnost da se ona nastavi. No, dok se i službeno ne donese odluka o novim monetarnim mjerama slabljenja dolara, na tržištu plemenitih kovina mogla bi se nastaviti cjenovna korekcija.

Plemenitim se kovinama u ljetnim mjesecima tradicionalno slabije trguje, što je ulagačima koji planiraju ući na tržište zlata i srebra izvrsna prilika za investiranje. Novi val kupovine zlata u zemljama poput Indije i Kine, koje su trenutno najveći konzumenti zlatnoga nakita i zlatnih investicijskih proizvoda na svijetu, očekuje se početkom rujna.

Neki analitičari ističu kako i dalje postoje dobri razlozi za kupnju zlata, no trentuno nema ni jednoga novog razloga. Dugoročni uzlazni trend nedvojbeno se nastavlja, no, cijena plemenitih kovina nedovoljno je pala u protekla dva tjedna da bi to potaknulo novi krug snažnije kupovine. Rast vrijednosti švicarskoga franka u odnosu na vodeće svjetske valute pokazuje kako su brojni investitori još uvijek nervozni zbog nesigurnosti u svjetskome gospodarstvu, pa zato nema ni govora o tome da bi plemenite kovine izgubile na ulagačkoj atraktivnosti. Upravo suprotno, svi ključni pokazatelji govore suprotno.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram