U proteklom desetljeću došlo je do temeljitih promjena u globalnoj ekonomiji. To je najvidljivije na slučaju Kine koja trenutno ima preko tri bilijuna dolara u deviznim rezervama..
Kina je tako postala najveći zajmodavac na svijetu pa je tako prešla Svjetsku banku po zajmovima koji se daju zemljama u razvoju, prenosi Glas Amerike. Kad bi globalna ekonomija bila igra ‘Monopoly' Kina bi imala najveću zalihu gotovine. Sjedinjene Države, s jednom četvrtinom cjelokupne svjetske proizvodnje, imale bi najviše imovine. Međutim, budući da od svakog dolara koji potroše čak 40 centi posuđuju od Kine veći dio te imovine bio bi u kineskom vlasništvu.
Kina u posljednje vrijeme poprima novi utjecaj, između ostaloga, investirajući u Grčku jer ima na umu da bi europska kriza mogla potkopati njenu izvozno orijentiranu ekonomiju. No kineska monetarna politika našla se na udaru kritika. Kritičari kažu da Peking namjerno drži svoju nacionalnu valutu slabom kako bi kineski izvoz bio jeftiniji.
Unatoč prošlogodišnjem obećanju o promijeni vrijednosti svoje valute yuan je ojačao za samo pet posto u odnosu na dolar. Sjedinjene Države vjeruju da je niska vrijednost yuana jedan od glavnih razloga za veliki trgovinski deficit s Kinom te gubitak tisuća radnih mjesta u američkom proizvodnom sektoru.
Središnja kineska banka objavila je da će promjene vrijednosti valute možda biti neophodne kako bi se odgovorilo na probleme. Kina, također, pokušava diverzificirati svoje ulog u stranom dugu kako bi yuan postao snažnija alternativa euru ili dolaru. Kina priznaje da nastavak njenog uspjeha traži zdravu globalnu ekonomiju, ekonomiju koja je u mogućnosti kupovati ono što proizvede, piše Glas Amerike.