U utorak, 14. lipnja 2011. godine, održan je sastanak u Ministarstvu financija između predstavnika Vlade i osam sindikata javnih službi...
Na sastanku su bili ministri financija, zdravstva, kulture, državne uprave, obrazovanja i prometa. Ministrica financija upoznala je skup sa zabrinjavajućim stanjem državnih financija. Svi pokazatelji su nepovoljni, a s druge strane, upozorila je, javni sektor je u krizi uspio zaštititi svoje plaće. Za razliku od privatnog sektora u kojem plaće padaju, u javnom sektoru one su nešto malo čak i rasle. Takvo stanje javnih financija opterećenje je za sve slabije gospodarstvo i predstavlja razlog visoke rizičnosti za strani kapital, uslijed čega ostaju visoke i kamatne stope. Zato nema kredita, investicija i daljnjeg razvoja. Izlaz je, po njenom mišljenju, jedino u daljnjem smanjenju javne potrošnje, uslijed čega predlaže odustajanje od božićnice za ovu godinu.
Sindikati su saslušali izvještaj i odbili ministričin prijedlog, smatrajući da cijena rada ne može biti uzrok ekonomskih teškoća, jer se plaće manje-više ponašaju identično kao i BDP. Ne rastu. Nadalje, u Proračunu još uvijek postoji veliki broj stavki na rashodnoj strani koje zaslužuju rezanje prije nego naše plaće (subvencije, registar braniteljskih prava, neracionalnosti pojedinih sustava, neprovođene reforme, itd). Također, i izvan Proračuna, npr. u javnim poduzećima postoji prostor za redukcije. I na koncu, problem deficita se ne može riješavati samo putem rashodne strane Proračuna, već je potrebno povećati i prihode Proračuna. Neki sektori, kao što je bankarski i financijski, krizu nisu niti osjetili, pa je red da ih se napokon oporezuje.
Sindikati su rekli da su spremni pitanje božićnice razmotriti ponovno na jesen samo u slučaju loše turističke sezone, navodi Nezavisni sindikat znanosti i obrazovanja na svojim služenim web stranicama.
Ako državna blagajna zaista nema 300 milijuna kuna za isplatu božićnica, onda smo vjerojatno u gadnim financijskim problemima koji se taje od javnosti...