Stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u svibnju je pokazala blago usporavanje rasta cijena u eurozoni u odnosu na travanj...
Potrošačke su cijene u spomenutom mjesecu porasle u skladu s očekivanjima, 2,7% na godišnjoj razini, dok je u odnosu na travanja njihova razina ostala nepromijenjena.
U prvom je tromjesečju zaposlenost u eurozoni porasla 0,1%, što je nešto slabiji rast od očekivanog. Jučer objavljeni podaci s američkog tržišta rada bili su pozitivni. Zahtjevi za naknade novonezaposlenima u prošlom su se tjednu smanjili za 13 tisuća, što je veći pad od očekivanog. Zahtjevi za naknade nezaposlenima u prvom su tjednu lipnja zabilježili blagi pad od tisuću zahtjeva. Broj započetih gradnji novih stambenih objekata u SAD-u u svibnju je porastao 3,5% u odnosu na travanj kada je zabilježen mjesečni pad od 10,6 posto. Suprotno očekivanjima tržišta broj izdanih građevinskih dozvola u svibnju je porastao 8,7% u odnosu na travanj.
Razmjerno lošiji ekonomski pokazatelji u SAD-u, zajedno s neriješenom situacijom u Europi podržavaju ulaganja u američke državne obveznice, a slična situacija očekuje se tijekom današnjeg trgovanja. Fokus tržišta u Europi uglavnom je usmjeren na "spašavanje Grčke od defaulta". Pojedine države na čelu s Njemačkom sklone su odgodi rješenja do rujna kako bi pokušale i privatni sektor uključiti u podjelu rizika.
S druge strane Španjolska, Italija i Belgija traže rješenje već u srpnju zbog potencijalnog širenja zaraze i rasta troškova zaduživanja. Primjerice jučer je Španjolska zbog male potražnje izdala obveznice dospijeća 2019. i 2026. razmjerno visokog prinosa od 5,35% odnosno 6,03 posto, prenose RBA analitičari.