Na samom kraju prošlog tjedna vrijednost jedinstvene europske valute zabilježila je snažan pad prema američkom dolaru...
Trgovanje je otvoreno na 1,431 dolara za euro. Nakon objave kako ECB neće biti u mogućnosti prihvatiti grčke državne obveznice kao kolateral ukoliko se produlji njihovo dospijeće ojačali su deprecijacijski pritisci na euro te se tržišni tečaj EUR/USD spustio prema 1,415 dolara za euro.
Dodatno je njegovu padu doprinijela vijest kako je Fitch Grčkoj snizio kreditni rejting.
Proizvođačke cijene u Njemačkoj, u travnju su zabilježile rast iznad očekivanja koji na godišnjoj razini iznosi 6,4%. Na mjesečnoj razini isti pokazatelj također bilježi rast i to od 1%. Na rast cijena prije svega utječe rast cijena energenata, pa tako ako izuzmemo energente na mjesečnoj razini proizvođačke cijene bilježe rast od 0,2 posto.
Tekući račun platne bilance eurozone u ožujku bilježi deficit od 4,7 milijarde eura, što predstavlja smanjenje deficita u odnosu na mjesec prije. Industrijske narudžbe u Italiji u ožujku bilježe rast iznad očekivanja. tako spomenuti pokazatelj na godišnjoj razini bilježi rast od 21,2% dok na mjesečnoj razini taj rast iznosi 8,1%. Indeks potrošačkog povjerenja eurozone neočekivano je narastao s -11,6 u travnju na -9,7 u svibnju, što je najviša razina od studenog prošle godine, prenose RBA analitičari.