U prvom tromjesečju ove godine Francuska i Njemačka su zabilježile rast BDP-a od 1% odnosno 1,5% u odnosu na prošlo tromjesečje i 2,2% odnosno 5,2% u odnosu na isto razdoblje lani potaknute prije svega rastom izvoza...
Ubrzanim rastom ove dvije zemlje utjecale su na rast BDP-a eurozone neutralizirajući negativni utjecaj znatno sporijeg oporavka Irske, Grčke i Portugala.
Tako je u eurozoni, u prvom tromjesečju, ubrzan rast BDP-a koji iznosi 2,5% na godišnjoj razini i 0,8% u odnosu na isto razdoblje lani što je više od očekivanja. S druge strane, u Italiji je zabilježen rast BDP-a od 1% na godišnjoj razini i 0,1% u odnosu na isto tromjesečje lani što je manje od očekivanja. Potrošačke cijene u SAD-u, u travnju, bilježe neočekivani rast od 3,2% na godišnjoj razini potaknute rastom cijena hrane i energenata. U svibnju rast U. of Michigan indeksa povjerenja potrošača u SAD-u iznad očekivanja (72,4) pokazuje da rast zaposlenosti može pridonijeti rastu povjerenja potrošača unatoč rastu cijena energenata i hrane.
Iako su u petak u jutarnjim satima nakon objave da je njemački BDP u prvom tromjesečju porastao više nego što je tržište očekivalo cijene njemačkih obveznica pale, do kraja dana pad je izbrisan. Desetogodišnji prinos se posljedično spustio na najnižu razinu od sredine ožujka. I američke su obveznice zabilježile rast cijena kod svih dospijeća.
Ni u SAD-u ni u eurozoni u ovom tjednu nema značajnijih objava, valja tek spomenuti industrijsku proizvodnju te pokazatelje iz građevinskog sektora i s tržišta stambenih prostora u SAD-u te ZEW indikator povjerenja investitora i povjerenje potrošača u eurozoni. Glavna tema biti će Grčka te očekivanja o mogućem restrukturiranju duga i povećanju paketa financijske pomoći. Posljedično, u fokusu će biti i utjecaj na ostale periferne članice eurozone na koje se odražavaju kretanja u Grčkoj, prenose RBA analitičari.