Prema preliminarnim podacima DZS-a prosječna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama iznosila je 5.242 kune u veljači što je nominalno 100 kuna ili 1,9% manje nego u siječnju.Tako je, treći uzastopni mjesec, nastavljen mjesečni nominalni pad prosječnih neto plaća, a stopa pada u veljači je niža od mjesečne stope pada zabilježene u prosincu i siječnju...
Za očekivati je i nastavak trenda pada prosječnih neto plaća obzirom na negativna kretanja na tržištu rada. U usporedbi s istim mjesecom prošle godine prosječne neto plaće u nominalnom iznosu nastavljaju rasti po stopi od 1,6% godišnje, odnosno za 85 kuna, pod utjecajem promjene poreznih razreda i poreznih stopa te ukidanja najprije niže, a potom i više stope takozvanog kriznog poreza. Treći mjesec za redom nastavlja se i blagi pad realnih plaća (-0,6%) budući da je rast potrošačkih cijena u veljači iznosio 2,2 posto.
Tijekom veljače ostvaren je i pad prosječnih bruto plaća. Prosječna bruto plaća u veljači iznosila je 7.483 kune, što je za 155 kuna ili 2% manje nego u siječnju. Na godišnjoj je razini prosječna bruto plaća nastavila je s blagim rastom za 0,35%, odnosno 26 kuna. Budući da se posebni porez na plaće, mirovine i ostala primanja obračunavao na iznos neto plaće pozitivan doprinos na bruto plaće s te je strane izostao.
Prema zadnje dostupnim komparativnim podacima za 2010. godinu među zemljama regije, najvišu prosječnu bruto plaću izraženu u eurima i dalje ima Slovenija (1.496 eura). S prosječnom bruto plaćom od 1.054 eura slijedi Hrvatska, a zatim Češka s plaćom od 1.041 eura. Od preostalih zemalja regije najniže prosječne bruto plaće u eurima tijekom 2010. godine zabilježene su u Bugarskoj (353 eura) i Rumunjskoj (460 eura), prenose RBA analitičari.