Potaknute uglavnom političkim nestabilnostima u regiji MENA (Middle East and North Africa - Bliski istok i sjeverna Afrika) cijene nafte su nastavile rasti u ožujku i prvoj polovini travnja...
Posljedično, početkom travnja cijene sirove nafte dosegnule su pretkrizne razine. Tako je cijena nafte tipa Brent premašila 126 dolara po barelu, a tipa WTI 112 dolara po barelu. U posljednjih tjedan dana cijene su se ipak blago spustile te se trenutno nalaze na razinama oko 122, odnosno oko 109 dolara po barelu. Rast cijena prije svega je posljedica vojnih sukoba u Libiji i smanjene proizvodnje nafte.
Iako je prije nekoliko mjeseci prognozama bilo predviđano usporavanje dinamike rasta cijena nafte u ovoj godini uslijed usporavanja globalnog gospodarskog rasta, nemiri na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi potaknuli su revidiranje cijena. Tako prema osnovnom scenariju koji pretpostavlja da politička kriza neće zahvatiti najveće proizvođače nafte, u ovoj godini očekujemo prosječnu cijenu nafte tipa Brent od 103 dolara po barelu te tipa WTI od 96 dolara po barelu (u odnosu na 2010. to je rast od 28,9%, odnosno 20,8%). Osim krize na Bliskom istoku, čije će trajanje bitno odrediti cijenu nafte u ovoj godini, prognozirane više cijene. temelje se i na očekivanom rastu potražnje.
Međunarodna organizacija za energiju (IEA) u ovom mjesecu nije revidirala očekivanu potražnju za naftom, koja i dalje iznosi prosječno 89,4 mb/d za ovu godinu, što je rast od 1,4 mb/d u odnosu na prošlu godinu. Pri tome je viša očekivana potražnja u Japanu nakon potresa zbog snažnijeg korištenja sirove nafte u proizvodnji energije i obnovi neutralizirana smanjenjem očekivane potražnje u zemljama izvan OECD-a. Zbog pada proizvodnje sirove nafte u Libiji za gotovo 70%, u ožujku je svjetska proizvodnja nafte smanjena za 890 kb/d prosječno.
RBA analitičari:
Više cijene nafte već su se u prvom tromjesečju odrazile na kretanje inflacije u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. Budući da je nafta važna sirovina, rast cijena odražava se i na ostale sastavnice indeksa potrošačkih cijena, posebno na cijene prehrambenih proizvoda i motornih goriva. S obzirom na to da je hrvatsko gospodarstvo ovisno o uvoznoj energiji, domaći inflatorni pritisci u velikoj mjeri ovise o rastu cijena sirove nafte na svjetskim tržištima.