Zatvori
Foto: Za razliku od Hrvatske, u Europskoj se Uniji na investicijsko zlato ne plaća apsolutno nikakav porez...
Poslovni Puls
19/04/2011

Evo kako i mi u Hrvatskoj možemo ulagati u zlato!

Portal SrebroZlato donio je zanimljiv vodič za ulaganja u zlato za hrvatske građane. Pogledajmo o čemu je točno riječ...

Nikada nije prekasno investirati u zlato, bez obzira na njegovu trenutnu cijenu. Većina se stručnjaka za ulaganje slaže da bi svaki investitor trebao držati najmanje pet do deset posto vlastita portfelja u plemenitim kovinama, dok se u vremenima krize kakvu upravo proživljavamo treba razmišljati i o povećanju "zlatnoga" portfelja i do 20 posto.

Zlato služi kao zaštita i osiguranje protiv inflacije, odnosno, obezvrjeđivanja stranih sredstava plaćanja poput američkog dolara ili eura, ali i lokalne valute kune.

Tradicionalni ulagački oblici u plemenite kovine - zlatne i srebrne poluge - ne mogu se kupiti u Hrvatskoj, zbog izuzetno restriktivnih zakona, koji na investicijsko, baš kao i na svako drugo zlato, naplaćuje porez od gotovo šezdeset posto.

Za razliku od Hrvatske, u Europskoj se Uniji na investicijsko zlato ne plaća apsolutno nikakav porez. Zbog toga ulagačima koji su zainteresirani za investiranje u zlato i druge plemenite kovine preporučujemo odlazak u Sloveniju kao najbližu, ali i najpovoljniju destinaciju.

Iznajmljivanje privatnih sefova u inozemstvu

U zlato se može ulagati kupnjom zlatnih poluga i zlatnih kovanica. U nekim se zemljama - osobito na azijskome kontinentu - smatra kako je i kupnja zlatnoga nakita također oblik ulaganja. No u Europi, zbog dodatnih poreza koji se za kupnju ogrlica, narukvica i naušnica izrađenih od plemenitih kovina, a koji se ne plaćaju za kupnju zlatnih poluga i zlatnika, ulaganje u nakit nešto je manje popularno i atraktivno.

Većina hrvatskih građana kupljeno zlato pohranjuje u iznajmljenim privatnim sefovima koji se mogu iznajmiti u svakoj većoj poslovnici banke u Europskoj Uniji. Samo dvadesetak kilometara od hrvatske granice moguće je pronaći veći broj banaka koje za nekoliko desetaka eura godišnje diskretno iznajmljuju sefove. Za više informacija o kupnji i pohrani zlatnih i srebrnih poluga u inozemstvu, kliknite ovdje...

No postoji mogućnost da hrvatski građani, ukoliko planiraju kupiti zlata u vrijednosti od desetak tisuća eura ili više, kupljeno zlato mogu u inozemstvu pohraniti bez ikakvih troškova.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram