Zatvori
Foto: U samo mjesec dana potrošačke cijene porasle 0,8 posto...
Poslovni Puls
14/04/2011

Inflacija prijeti: U ožujku rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini 2,6 posto

Ožujak donosi nastavak intenziviranja inflatornih pritisaka. Pri tome je godišnji rast cijena ubrzan nešto više nego što je pokazivao HININ konsenzus prognoza (+2,3%). Prema podacima DZS-a u ožujku su potrošačke cijene porasle 2,6% u odnosu na ožujak 2010. te 0,8% u odnosu na veljaču ove godine...

Pri tome nešto snažniji inflatorni pritisci u usporedbi s prethodnom godinom proizlaze iz troškovne strane, a ne oporavka domaće potražnje. Zbog poskupljenja većine prehrambenih proizvoda i duhanskih proizvoda na početku godine, njihov doprinos ukupnom rastu cijena je vrlo značajan na godišnjoj razini, dok je na mjesečnoj nešto slabiji. Ipak, na mjesečnoj razini rast cijena odjeće i obuće (+4,4%), zbog završetka sezonskih sniženja, najviše je pridonio rastu cijena (za 0,32%).

Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje trendovi su slični kao i prethodnih mjeseci. Veliki doprinos rastu cijena došao je očekivano od cijena prehrane i bezalkoholnih pića (31% u strukturi potrošačke košarice) koje su porasle 4,3% godišnje te 0,5% mjesečno. Pri tome rast cijena nastavljaju bilježiti sve skupine prehrambenih proizvoda, osim mesa, a najznačajniji je rast cijena ulja i masti (+22,8% godišnje) i voća (+10,6% godišnje) te, zbog značajnog udjela u ukupnim prehrambenim proizvodima, kruh i žitarice (+4,7% godišnje) i mlijeko, sir i jaja (+6,4% godišnje).

Rast cijena prehrambenih proizvoda bio je očekivan s obzirom da su tijekom cijele prošle godine troškovi za proizvođače i trgovce rasli, ali zbog niske potražnje nisu se uspijevali prevaliti na krajnje potrošače. Nadalje, cijena duhanskih proizvoda porasla je 8,8% na godišnjoj razini te 1,1% na mjesečnoj. Rast cijena sirove nafte na svjetskim tržištima i dalje se vrlo snažno odražava na domaće cijene i na godišnjoj i na mjesečnoj razini, posebno onih sastavnica indeksa potrošačkih cijena, koje o njoj izravno ovise. Tako su cijene tekućih goriva porasle 22,9% godišnje te 5,9% mjesečno. Posljedično, cijene prometa porasle su 6,7% godišnje te 1,9% mjesečno.

I u idućim mjesecima očekujemo nastavak intenziviranja inflatornih pritisaka. Pri tome će osnovni pokretač rasta cijena biti troškovna strana i kretanje cijena u inozemstvu s obzirom da je domaća potražnja još uvijek niska. Međutim, prema kraju godine, i početak oporavka domaće potražnje počet će utjecati na kretanje cijena, prenose RBA analitičari.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram